ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЕ САСТАО СА ВИКАРОМ РУСКОГ ПАТРИЈАРХА

БИЈЕЉИНА, 11. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије састао се данас у Бијељини са викаром руског патријарха епископом Константином, а у срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу духовних веза братског руског и српског народа, речено је Срни у Епархији.

Делегација из Русије донијела је дио моштију Светог Александра Невског који ће сутра бити дочекани у истоименом манастиру у Угљевику.

Програмом је у 8.30 предвиђен дочек владике Фотија, епископа Константина из Руске православне цркве и дијела моштију Светог Александра Невског.

Света архијерејска литургија биће служена у 9.00 часова, потом литија и славска трпеза.

Дио моштију Светог Александра Невског долази из светитељеве лавре у Санкт Петербургу уз благослов Руске православне цркве.

Према подацима Епархије зворничко-тузланске, Храм Светог Александра Невског у Угљевику подигли су руски војници за своје духовне потребе у оквиру мировне мисије у БиХ. Храм је освештан 1997. године, а изграђен је по угледу на руске цркве брвнаре.

Иконостас за храм израдио је руски умјетник Венијамин Михајлович Сибирскиј, професор на катедри живописа Московског Суриковог института.

Поред Храма је саграђен мањи звоник у руском стилу са седам звона, која је приложио тадашњи градоначелник Москве Јуриј Михајлович Лужков, преко епископа Красногорског, а на стубове звоника постављене су двије иконе које је у бронзи израдио и поклонио чувени руско-грузијски умјетник, живописац и скулптор Зураб Константинович Церетели.

Старање над храмом је након одласка руских миротвораца повјерено парохији горњозабрђској, на чијем се простору налазио.

Одлуком Светог Архијерејског Синода, а благословом епископа зворничко-тузланског Фотија, храм је 2020. године проглашен Српским православним манастиром Светог Александра Невског.

Настојатељица манастира светог Александра Невског у Угљевику је руска монахиња Филотеја, која је прије доласка у Епархију зворничко-тузланску провела 12 година код моштију светог Нектарија на острву Егина у Грчкој.

Пријему су присуствовали и протојереј Игор Јакимчук, заменик председавајућег Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински као и протојереј-ставрофор Горан Ненић, парох храма светог Ђорђа у Бијељини.

Извор: СРНА
Фото: Епархија зворничко-тузланска

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ РУСИЈА ОСЦП ЕПИСКОП КОНСТАНТИН МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ