ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИМИО У ПОСЈЕТУ НОВУ НАСТОЈАТЕЉИЦУ МАНАСТИРА НЕВСКИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Дана 05. маја 2023. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини  руску монахињу Филотеју. Мати Филотеја је благословом Преосвећеног епископа Фотија постављена за настојатељицу Манастира светог Александра Невског у Угљевику. Прије доласка у Епархију зворничко-тузланску монахиња Филотеја је провела 12 година код моштију светог Нектарија на острву Егина у Грчкој.

Пријему је присуствовао и протонамјесник Срђан Васиљевић, у чијој парохији се налази Манастир Невски.

Подсјетимо, храм светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације,припадника бригаде у саставу СФОР-а, који су након рата у БиХ, били стационирани у Угљевику. База руских миротвораца налазила се у кругу Рудника и Термоелектране Угљевик, а у јануару 1996. године, када су руске војне снаге дошле у Угљевик, бројала је 1400 војника. Они су ради својих духовних потреба, а по благослову Руске Православне Цркве, саградили мањи дрвени храм. На приједлог влaдике Фoтиjа Свeти aрхиjeрejски синoд Српскe прaвoслaвнe црквe је блaгoслoвиo дa oвaj хрaм постане мaнaстир збoг знaчaja кojи имa, кao мjeстo рускo-српскoг приjaтeљствa.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ УГЉЕВИК