НИСАМ ДОСТОЈАН ДА СЕ ПРИЧЕСТИМ

Фото: СНИМАК ЕКРАНА
Епископ Фотије

НИСАМ ДОСТОЈАН ДА СЕ ПРИЧЕСТИМ

Не треба да се плашимо Христа, многи од нас православни Срби у нашој епархији али и у другим епархјама, сами себе одлучују од Христа. Дођу у цркву на Литургију, честити и добри људи, стоје у цркви и кажу: Ја нисам достојан да се причестим, ја ћу се причестити једном или два, три пута, ил' како већ иде типик,  и сам себе лишава Христа и сам себе лишава вечнога Живота, и живота уопште. Јер Христос је Живот. Уместо да је рекао своме свештенику: Оче, да ли бих ја могао и данас да се причестим, на овај Празник, овога дана? А он сам себе одлучи: Не ја нисам достојан. То није добро, то јесте смирено мишљење о себи, и оно је у неком смислу добро, али није добро да ми у Цркви сами одлучујемо како и шта је добро. Зато су ту свештеници, зато су ту духовници.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА ПАЧИСТА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ