Хришћани у Турској поздрављају повратак црквене имовине

Радост је у малој хришћанској заједници у југоисточној Турској. Уредбом је турска влада наложила повратак црквених објеката Сиријској Православној Цркви, који су 2017. године били стављени под контролу државних органа. Како је правозаступник манастира Мор Габриел изјавио,  декрет се односи на комплетни повратак 30 црквених добара фондацијама и организацијама Сиријске Православне Цркве. Овде спадају и три историјски важна манастира Мор Мелки, Мор Јакупа и Мор Димета.
Манастир Мор Гаврило је раније враћен истој фондацији. Будући да цркве нису правна лица у Турској, потребно је основати задужбине које би биле носилац имовинског права.
Све у свему, треба да се врати  до 100 хришћанских цркава, манастира и других објеката, као што су гробља која су била експроприсана. Очекује с еконачна одлука владе.
Извор: Катпрес (с немачког Информативна служба СПЦ)