МАТИ ФИЛОТЕЈА - ОВДЈЕ СЕ ОСЈЕЋАМ КАО ДА САМ У РУСИЈИ

Уз благослов Преосвећеног епископа Фотија, руска монахиња Филотеја, почетком маја 2023, постављена је за настојатељицу Манастира Александра Невског у Угљевику.  Православни храм Александра Невског у Угљевику подигли су руски војници за своје духовне потребе, док су боравили у оквиру Мировне мисије у БиХ. Храм је освјештан 1997. године, а изграђен је по угледу на руске цркве брвнаре.

Фото: Семберија инфо
Како је монахиња Филотеја, рођена у Русији, из Грчке, гдје је дванаест година провела код моштију светог Нектарија на грчком острву Егина, стигла почетком 2023. године у Угљевик, замолили смо, уз благослов Његовог преосвештенства епископа Фотија, да исприча за читаоце портала „Семберија инфо“.

-Зовем се Олга Казанцева. Рођена сам у граду Пјатигорск, налази се на сјеверном Кавказу. У близини је град Минералне Воде, гдје је живио Свети Теодосије Кавкаски. Дјетињство и младост сам провела у граду Тјумењ, на Уралу, одакле почиње Сибир. Средњу школу сам завршила у Јекатеринбургу. Након тога завршила сам и Медицински факултет у Тјумењу. Радила сам десетак година као љекар опште праксе. Добила сам благослов свога духовника, игумана Николаја, да прво завршим студије, да једно вријеме радим и након тога да могу да идем у манастир. Одлуку да идем у манастир донијела сам у својој шеснаестој години. У Русији имам брата и он са својом породицом живи у Тјумењу. У Русији сам се, практично, спремала за одлазак у манастир. Обилазила сам и манастире у Србији, након тога у Грчкој, тако да сам на крају одлучила да одем у Манастир Светог Нектарија на грчком острву Егина. Иако сам жељела, након неколико дана проведених на острву, да идем даље, због велике буре на мору, на инсистирање игуманије остала сам у том манастиру у Грчкој пуних дванаест година. Богу хвала и Светом Нектарију, чудотворцу, издржала сам сва искушења. Поуке и ријечи Светог Нектарија помогле су многима у учвршћивању вјере православне. Након боравка у Грчкој, поново сам посјетила бројне манастире у Русији, тражећи мјесто гдје ћу боравити. С обзиром на то да је Преосвећени епископ Фотије желио да се овдје у Угљевику формира манастир у којем би боравили руски монаси, уз договор свештенства, одлучила сам да дођем у Угљевик“.

Мати Филотеја каже да је изузетно добро прихваћена у Угљевику, те да је кроз молитве и бденија упознала пуно дивних људи, искрених вјерника с подручја Семберије и подмајевичког краја, али и из цијеле Републике Српске и Србије.

-Овдје осјећам велику љубав и подршку вјерника, свештенства и свих оних с којима долазим у контакт. Вријеме проводим у молитви, али, уз то треба обављати и бројне друге административне послове везане за функционисање манастирског живота. Вјерујемо да заједничка молитва јача вјеру у народу, како је то чинио и Свети Нектарије, руководећи се, наравно, и дјелима Светог Александра Невског који је штитио нашу православну вјеру. У цркву све више долазе и млади људи, што нас посебно радује. Ми им овдје, уз молитву и духовне разговоре, нудимо помоћ, у смислу проналажења истинских вриједности које ће их водити кроз живот“.

Мати Филотеја каже да је у Манастиру Александра Невског пуно тога изграђено у протеклом периоду. Уз цркву је смјештен новоизграђени конак и нови звоник.

-Уређен је и простор око манастира и конака. Почели смо градити и нови парк. Планирали смо изградњу љетњег олтара у западном дијелу, гдје ће се моћи окупити велики број вјерника на отвореном простору“, каже мати Филотеја.

На наше питање, да ли јој недостаје Русија и родни крај, без размишљања одговара да ју је тај осјећај пратио док је боравила у Грчкој.

-Овдје, у Угљевику, осјећам се као да сам у свом родном крају, у Русији. Због позива који сам одабрала, убијеђена сам, и Господ ми пружа свој благослов и помоћ у свему томе“.

На нашу констатацију, да је Република Српска, на неки начин, проскрибована у међународној политици, јер гаји симпатије и љубав према Русији, те на питање, зар је гријех да се воли Русија, мати Филотеја одговара народном мудрошћу.

-Отац дао синовима метлу и  рекао, покушајте да је сломите, они то нису могли. Након тога им је рекао да из метле узму по једну метлицу, синови су је на лаган начин сломили. Само јединствена наша снага, прожета братском љубављу и јединством може да нас одржи на окупу. Узимајући у обзир све оно кроз шта је прошла Република Српска, сматрам да је „доласком“ Александра Невског у ове крајеве одаслана јасна порука, да треба сачувати своју вјеру од свих непогода којима је она изложена. Исте битке се и сада воде за очување православља, какве су се водиле и вијековима раније. Уз искрену љубав према Исусу Христу можемо савладати све невоље. Искрена молитва често помаже људима више и боље од медикамената и медицинских лијекова. Поново ћу се послужити причом из народа. Када је дјечак нашао крст на путу, мајка га пита, шта је то нашао. Дјечак каже да га је замолио Онај који се налази на крсту, јер с друге стране крста пише: „Спаси и сачувај“. Новорођеног Христа морамо сачувати у срцу своме, у тијелу своме и мислима својим. Исто тако, морамо у срцима својим чувати малу цркву, породицу своју, не дозволивши да је однесу и поремете било какве буре и невоље. Много је атака са Запада на породицу и православље, а ми породицу морамо чувати као највећу драгоцјеност и највеће богатство“, каже на крају за ,,Семберија инфо’’ тиха и мудра мати Филотеја, настојатељица Манастира Александра Невског у Угљевику.

Извор: Семберија инфо

МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ УГЉЕВИК ФИЛОТЕЈА