Подигнути нови крстови на храму у Пелагићеву

После освећења нових позлаћених крстова, које је осветио Епископ  зворничко-тузлански г. Фотије 30. септембра 2018., црквени одбор Пелагићево наставио је са активностима.

Активности су настављене 08. октобра уз помоћ Миће Тривића, власника брчанске фирме ''Глик'' а родом из Самаревца који је бесплатно обезбиједио потребну механизацију за овај историјски посао. Зашто кажем историјски? Наиме, када су мајстори, и браћа, Момир и Перо Пејкић из засеока Кладуша, скинули велики Крст са звоника, у њему  су нашли бакарну кутију из 1935. године у којој се налазио записан текст који преносимо у оригиналу:

„ Овај свети храм св. Пророка Илије започет је год. 1934. иницијативом привременог повјеренства српско-православне црквене општине у Гор. Жабару на челу са предсједником цркв. Општине Василијом Јурченком свештеником и члановима Марком Стакићем, Лазом Лазаревићем, Петром Мојсићем, Пером Кнежевићем и Миланом Миличићем. Темељ озидао је Конрад Графенштејн. Осветио темеље Рајко Софреновић – прота – Брчко. Цркву озида Данило Јовановић – предузимач. Лимарске радове и постављење громобрана извршио је Маријан Бенковић.

23. новембра 1935 год.
Г. Жабар
Срез Брчко
Дринска бановина
Тог тренутка смо увидјели колики је значај ових радова, како историја и Црква памти добре људе који су се залагали за добро Цркве и народа. Тако ће и наши данашњи  дародавци, мајстори, чланови црквеног одбора остати записани у љетопис цркве, а њихова имена се већ налазе у новом Крсту који стоји на светом храму.
КРСТ ЈЕ СИЛА И ЗНАМЕЊЕ – КРСТ ЈЕ СПАСЕЊЕ

Протојереј-ставрофор Миодраг Каиновић