Руска црква у Угљевику обиљежила славу

У сриједу, 12. септембра 2018. године, свечано је прослављена слава храма Светог Александра Невског у Угљевику.

На светој Литургији началствовао је Архијерејски намјесник угљевичко-јањски протојереј-ставрофор Драган Пејчић, уз саслужење свештеника: Сретена Митровића, Јеремије Лазића, Дарка Перића, Митра Млађеновића и Ивана Савиновић, поред њих, још шесторица свештеника су пјевали за пјевницом.

Литургији су присутвовали и други уважени гости: мајор Василиј Бочарников, испред амбасаде Руске Федерације у Босни и Херцеговини - замјеник војног аташеа за војна и ваздухопловна питања; господин Ђорђе Поповић, генерални директор Рудника и Термоелектране Угљевик; господин Василије Перић, начелник општине Угљевик, као и мноштво вјерног народа парохије Горњозабрђске и околних парохија.

По завршетку свете Литургије, бесједу је одржао прота Драган Пејчић, говорећи о значају Светог Александра Невског, али и наглашавајући значај овог храма, за општину Угљевик, Епархију зворничко-тузланску и Републику Српску.

Након бесједе извршен је трократни опход око храма и пререзан је славски колач, те је услиједио славски ручак за све присутне, који је, као и претходних година, у својој свечаној трпезарији, припремила Термоелектрана Угљевик.

Храм Светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације, односно руских војника и официра, из састава СФОР-а, стационираних у Угљевику, након рата у Босни и Херцеговини. База руских војника, којих је око 1500 дошло јануара 1996. године, налазила се у кругу Рудника и Термоелектране Угљевик. Управо, они су, ради својих духовних потреба, а по благослову Руске Православне Цркве, саградили храм, који су осветили Епископ красногорски Савва (Руска Православна Црква) и тадашњи Епископ зворничко-тузлански Василије. Након одласка руских војника на Косово и Метохију 1999. године, после успјешно обављене мисије на успостављању и стабилизацији мира у БиХ, храм је, указом Руске Православне Цркве, предан Епархији зворничко-тузланској и парохији горњозабрђској, остајући у свијести нашег народа својеврсним знаком сјећања на велику улогу руске војске у успостављању мира на простору Републике Српске и БиХ.

Особеност овог храма је што је то једини храм у Републици Српској, и Босни и Херцеговини, подигнут руским народом, те је јединствени храм у БиХ, који је био под јурисдикцијом Московске Патријаршије.

Благословом Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија при овом храму у току су радови на изградњи Духовно-културног центра српско-руског пријатељства.

Прилог РТРС-а је овдје