Дервента-Егина: Поклоничко путовање

Прве недјеље септембра група вјерника из Дервенте кренула је на поклоничко путовања Светом Нектарију Егинском Чудотворцу, које је, по благослову Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, организовало протонамјесник Илија Јовић, парох друге парохије дервентске из Дервенте.

Након ноћне вожње кроз Србију и Македонију у раним јутарњим часовима стигли смо у Солун гдје смо обишли цркву Светог Димитрија заштитника града Солуна, цркву Свете Софије и Митрополију солунску гдје се налазе мошти Светог Григорија Паламе.

Након тога, упутили смо се ка Зејтинлику, српском војничком гробљу из Великог рата, гдје нас је дочекао дугогодишњи чувар овога гробља, Ђорђе Михаиловић, и пожелио нам добродошлицу упознавши нас са историјом овога гробља.

Стигавши на Егину, прво смо посјетили манастир Свете Екатарине а затим и манастир Светог Нектарија Егинског, гдје је служен акатист Светом Нектарију а затим и вечерња служба.

Послије ноћења у конаку манастира, и присуству на Светој Литургији, упутили смо се ка Атини гдје је услиједило панорамско разгледавање Атине. Посјетили смо собу старца Нектарија Виталиса поклонили се његовим светим моштима. Отишли смо и у манастир Светог Јефрема, а затим и у манастир Пантократор гдје смо се поклонили моштима игумана Нила.

Следећег дана смо боравили у манастиру Преображења Господњег који је основао старац Порфирије, а на крају нашег поклоничког путовања смо посјетили и собу старца Порфирија.

Стефан Тадић
студент теологије