КЊИГОМ ПРИБЛИЖАВАМО ЦРКВУ СВИМА ОНИМА КОЈИ ЛУТАЈУ

Издавачка кућа “Синај” Епархије зворничко – тузланске основана је 2017. године. За шест година постојања и рада објавили су преко 60 књига уз редовно издавање три часописа, “Животворни источник”, “Православни основац” и “Боготражитељ”.  Протођакон Бојан Чечар, главни и одговорни уредник “Синаја”, за НовиГлас говорио је о раду и издањима ове издавачке куће усмјерене ка ширењу мисије православне цркве на овим просторима.

“Доласком Његовог преосвештенства епископа Фотија на чело Епархије зворничко-тузланске, крајем 2017. године родила се идеја о оснивању издавачке куће. Ја сам до тада био главни уредник часописа “Животворни источник”, а по оснивању Издавачке куће “Синај” Епархије зворничко-тузланске именован сам за главног и одговорног уредника исте, што ми је велика част.” – започиње причу за НовиГлас протођакон Чечар.

Према његовим ријечима, мисија издавачке куће је покушати да људе који лутају, људе који су ван, али и већ у цркви, а који се суочавају са искушењима и изазовима новог времена, кроз штиво приближити цркви и помоћи им да заиста осјете да је црква њихов дом.

“До сада смо издали преко 60 књига – од једноставније литературе до оних књига које су намијењене ученицима теолошких школа. Оно што бих ја свакако препоручио јесу пјесме нашег владике Фотија. Онај ко чита те пјесме може примјетити једну битну ствар, а то је да владика на један поетичан, мудар начин говори о темама које тиште савременог православног човјека. До сада су четири збирке пјесама издате на српском језику, а једна књига је преведена и на енглески. Такође, издали смо књигу о Георгију Флоровском „Руски интелектуалац и православни богослов“ Ендрјуа Блејна са много интересантних података из живота оца Флоровског“, објашњава протођакон Чечар.

База на којој се разгранала цијела прича јесте часопис “Животворни источник” који Епархија зворничко-тузланска издаје већ десет година.

“Основна мисија часописа јесте ширење православне вјере на нашим просторима. Обрађујући у сваком броју одређене теме, трудимо се да људима дамо одговоре на нека од основних вјерских питања. Часопис излази четири пута годишње и састоји се из одређених тематских цјелина. Трудили смо се да теме буду прилагођене свим људима. Хајде да кажем, узраста од неких 16 година па надаље. Ако Бог да, 45. број ће изаћи за неколико дана”, додаје протођакон Чечар.

Поред часописа “Животворни источник”, издавачка кућа Епархије зворничко-тузланске два пута годишње издаје часопис “Православни основац”, намијењен ученицима основних школа, те часопис “Боготражитељ” за ученике средњих школа, те издања у виду књига.

На питање шта од издања “Синаја” препоручује, протођакон Чечар за крај одговара:

“Ја као теолог и као мислилац из дубине срца и душе препоручујем књиге оца Серафима Роуза. Једно од најзначајнијих и првих његових дјела, које смо ми превели, јесте Нихилизам – коријен револуције модерног доба. Сама поука књиге јесте да свијет без Бога води у ништавило, дезинтеграцију, у хаос. Православље и религија будућности Серафима Роуза је, такође, добро штиво које би помогло људима у проналажењу правог пута. Ова књига је духовно благо јер нам недвосмислено указује на све изазове и опасности новог доба у којем живимо, а које на све могуће начине покушава да потисне хришћанску духовност, традицију и вриједности и наметне своју. Трећа књига јесте Душа после смрти, гдје отац Серафим објашњава шта се дешава са људском душом након смрти”.

Издавачка кућа “Синај” Епархије зворничко-тузланске представиће своја издања на 66. Међународном сајму књига у Београду од 21. до 29. октобра.

Нови Глас

ИЗДАВАЧКА КУЋА СИНАЈ КЊИГА