У СУСРЕТ СЛАВИ ГРАДА ЗВОРНИКА - СВЕТОЈ ПЕТКИ

Разноврсним седмодневним програмом Град Зворник иде у сусрет градској Слави - светој преподобномученици Параскеви – Петки која се прославља 8. августа.

Симбол крсне славе Града Зворника је храм на Ђурђев Граду, посвећен управо овој  ранохришћанској светитељки великомученици, пострадалој у 2. вијеку, за вријеме римског цара Антонина Пија.

Овај дивни храм, саграђен по узору на срушени Ловћенски, има свој посебни карактер. С обзиром да нема парохијски карактер, у њему се не врше редовна богослужења. Слава храма и Града је прилика да се у њему чује славопој Господу и Његовој преподобномученици светој Петки. То је прилика да се вјерни народ сабере и за цјелогодишње покровитељство над нашим Градом захвали Светој Петки.

Храм на Ђурђев Граду има посебан значај у свједочењу хришћанског доприноса историји Зворника. Вишевијековна историја Зворника је имала многе преврате, усљед крупних свјетских геополитичких збивања. Храм Свете Петке је управо свједочанство нашег хришћанског доприноса у цјелокупној историји Зворника, никако не оспоравајући утицаје других народа, са којима дијелимо исту земљу, исти ваздух, исту воду, али не и вјеру. Различити називи Зворничке тврђаве управо и свједоче различите историјске епизоде и утицаје.

За православне Србе тврђава представља спону са изворима наше средњовијековне историје и славних дана владавине светих Немањића. С обзиром да по природи ствари свака ријека од свога извора тече ка ушћу, тако и ми православни Срби не можемо другачије да назовемо комплекс историјске тврђаве него Ђурђев Градом, по њеном оснивачу деспоту Ђурађу Бранковићу.

Изградња храма свете Петке је само обнова затрвеног и замагљеног сјећање на давно доба српске историје и њен духовни и културно-историјски допринос богатом наслијеђу овога краја.

Нека нам наша небеска покровитељка света Петка помогне да разумијемо дубину богатства њеног празника, а сваки труд у славу Господа и Његове преподобномученице да буде примљен и благословен!

Срећан и благословен да нам буде предстојећи престони празник храма и Града Зворника!

Управа филијалног храма свете Петке

​Фото: Архив

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА ТРНОВА ПЕТКА ХРАМОВНА СЛАВА ГРАДСКА СЛАВА ЗВОРНИК ЂУРЂЕВ ГРАД