УСНУЛА У ГОСПОДУ ИГУМАНИЈА МАНАСТИРА ГРАЧАНИЦА, ТЕОДОРА

Фото: Епархија рашко-призренска
Рано јутрос, у Клиничко болничком центру у Београду, уснула је у Господу схимонахиња Теодора, игуманија манастира Успења Пресвете Богородице у Грачаници. Заупокојену Литургију служиће Његово преосвештенство, Епископ рашко-призренски г. Теодосије у суботу, 11. марта, са почетком у 9 часова, а у наставку ће бити служено опело.

Биографија

Схиигуманија Теодора (световно Милана) Жарковић рођена је 4. маја 1940. године у селу Ракља код Александровца Жупског, у побожној фамилији која је дала деветоро монаха и монахиња. У кући је васпитавана и учена у духу Православља од благочестивих родитеља Световида и Славке (Филиповић) као четврто дете од укупно шесторо деце.

Од малена је показивала наклоност ка духовном животу, те у својој дванаестој години, уз очев благослов,  одлази од куће у манастир Мрзеница  где је са љубављу и наклоношћу примају старије руске монахиње. У манастиру Мрзеница остаје кратко време где, иако још увек дете,  пролази кроз разна послушања. Недуго затим прелази у манастир Руденица где се као искушеница налази и њена сестра од тетке.

Године 1955. уз благослов Патријарха Германа, тадашњег Епископа жичког и администратора рашко-призренског, заједно са сестром и игуманијом Татјаном, прелази у манастир Грачаница.

Након четири године искушеништва у манастиру Грачаница бива монашена у чин расе уочи манастирске храмовне славе Велике Госпојине од стране патријарха Павла, тадашњег Епископа рашко-призренског, где добија име Теодора, а њења сестра од тетке добија име Тавита (данашња игуманија манастира Светог Николе Својново). Монахиња Теодора је успешно похађала монашку школу коју је водио њихов духовник, тадашњи Епископ Павле, у којој се изучавао Стари и Нови Завет, као и  историја цркве, катихизис, читање и превођење црквенословенског, живот светих отаца…

У манастиру Грачаница, монахиња Теодора пролази кроз сва манастирска послушања: кухиња, башта, дочек и упознавање гостију са историјом цркве, брига о старим монахињама, штрикање џемпера, израда и продаја сувенира. Њеном иницијативом је унапређена манастирска економија: подиже се виноград, обрађује се манастирско имање, развија се пчеларство… По упокојењу игуманије Татјане, обавља у манастиру и дужност намеснице. У чин мале схиме монаши се 1994. године, а у чин велике схиме бива монашена јануара 2018. године. Својим животом и пожртвованошћу мати Теодора стиче љубав свих мештана Грачанице и шире.

Епископ рашко-призренски Теодосије на дан Светог Георгија 6. маја 2020. године у манастиру Грачаница доделио је схимонахињи Теодори чин игуманије.

Схиигуманију Теодору у позним годинама сустижу многобројне болести, али је то не спутава да буде у непрекидној молитви Господу, Пресветој Богородици и свим светима које је даноноћно призивала.

Изворе: Епархија рашко-призренска

УСНУО УПОКОЈИО ОПИЈЕЛО ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА МАНАСТИР ГРАЧАНИЦА КОСОВО И МЕТОХИЈА