Донета нова монашка правила после убиства коптског епископа

С обзиром на то да је новац мотив убиства епископа Епифанија из манастира светог Макарија, папа Тавадрос II је донео нова правила ради јачања дисциплине у Коптској Православној Цркви.

После убиства епископа Епифанија 29. јула 2018.г.  у Египту, папа-патријарх Тавадрос увео је нова правила за коптске монашке заједнице у покушају да одржи дисциплину у манастирима. Тако,  неће бити пријема нових монаха током једне године, а коптски монаси морају избрисати своје профиле на друштвеним медијима.

Коптски епископ Епифаније, који је био игуман манастира светог Макарија, убијен је 29. јула. Недељу дана касније, након што је признао убиство архијереја, један млади монах напушта манастира и бива рашчињен и брисан из списка монаха.

Кристиан Ченјуер, стручњак за коптске студије и професор на Католичком универзитету у Лилу, говорио је о променама које су спроведене у Коптској Цркви поводом овог инцидента. Он сматра да постоји ризик од вођења самачког живота. Коптско монаштво је давало велики нагласак на вођење усамљеничког живота, и то у пустињи.

После убиства игумана Епифанија папа Тавадрос је покушао да уведе правила која ће заштитити чланове монашке заједнице од спољног света. Постоје спекулације да је мотив његовог убиства можда био везан за новац. Млади монах је већ био суспендован три године због дела „неспојивих са монашким понашањем“.

Нема друштвених медија, нема утицаја

Коптски папа Тавадрос је монасима дао месец дана да обришу своје профиле на друштвеним медијима и сам је дао пример бришући своје Фејсбук и Твитер странице. Стручњак за коптска питања верује да би један од проблема могао бити контакт са лаицима изван манастира. Друштвени медији, рекао је, представљају вратницу да се на неконтролисан и лаковеран начин изражавају политичка и лична мишљења.

Циљ ове мере је да се очува монашки живот као стање одвојености од света. Анархизам и побуна често се изражавају кроз друштвене медије и подбадања против Коптске Цркве нису изузетак.

Образовани монаси

Професор Ченјуер верује да коптски монаси данас имају много боље образовање него што су то имали у прошлости. Већина њих има високу стручну спрему. Често су архитекти, доктори и инжењери. Рекао је да имају и боље теолошко образовање, јер је већина похађала „недељну школу“.

Папе Тавадрос се нада да ће ове мере, између осталог, помоћи у спречавању таквих трагедија у будућности у Цркви.

Извор: Коптска Црква (са енглеског Инфо служба СПЦ)