МОДРИЧА: ПРОМОЦИЈА ЋИРИЛИЦЕ И ПРАВОПИСА

У Светосавском дому Храма Успења Пресвете Богородице у Модричи синоћ је одржана промоција три књиге „100 Сизифових правописних правила“ и „Илустрованог бонтона за најмлађе“ аутора Бојана Јокановића, ђакона и професора православне вјеронауке. Све књиге, које је лично илустровао сам аутор, изашле су у издању Вулканчића -  Издавачке куће Вулкан и намијењене су најмлађим читаоцима, али су истовремено прилагођене свим узрастима.

„Циљна група јесу најмлађи, јер уколико њих научимо правилима правописа и нашег језика, они ће исправно учити наредне генерације и биће чувари ћирилице и писмености, односно идентитета нашег народа“, рекао је Јокановић на промоцији. Уз књиге су промовисане и карикатуре на којима су кроз илустрације представљене најчешће правописне и језичке грешке.

О статусу ћириличног писма кроз вијекове, са акцентом на забрањивање српског језика и ћирилице кроз 20. вијек говорио је историчар Димитрије Живановић. Он је истакао да у 21. вијеку све чешће ћирилицу чувамо сами од себе. Појаснио је да се због увођења нових технологија данас све чешће мијењају и језик и писмо.

Промоцију књига организовали су Културно умјетничко друштво „Модрича“, Клуб историчара „Посавина“ и Црквена општина Модрича.

Радио Модрича

КУЛТУРА ПРАВОПИС СРПСКИ ЈЕЗИК ЋИРИЛИЦА СИЗИФ МОДРИЧА