УСНУО У ГОСПОДУ ПАТРИЈАРХ БУГАРСКИ НЕОФИТ

Дана 13. марта 2024. године, после дужег лечења у Војномедицинској академији у Софији, уснуо је у Господу Патријарх бугарски и Митрополит софијски г. Неофит.

Патријарх Неофит (крштено име Симеон Николов Димитров) је рођен 15. октобра 1945. године у Софији. После завршене основне школе 1959. године уписује Софијску богословску семинарију у манастиру Черепишу коју завршава 1965. године. Дипломирао је 1971. на софијској Богословској академији, а касније је извесно време провео на Московској духовној академији.

У Тројанском манастиру замонашен је 3. августа 1975. године добивши име Неофит, у присуству тадашњег Патријарха бугарског Максима. Наредне године је рукоположен за јерођакона и јеромонаха у цркви Свете Недеље у Софији. Од 1975. године дириговао је црквеним хором у Софији, а 1977. године делује као наставник црквеног појања на Богословској академији. Произведен је за архимандрита 1977. године у цркви Свете Недеље. Године 1989. изабран је ректора Богословске академије у Софији, а 1991. године и за првог декана обновљеног Богословског факултета при Софијском универзитету, када је тај факултет, иначе основан 1923. године, поново враћен у састав државног Универзитета. Касније је био и главни секретар Светог Синода.

За архијереја изабран 1994. године и постављен за Митрополита доростолског и червенског. Када је Црквено-народни сабор одлучио да подели ту епархију 2001. године, постао је Митрополит русенски.

На заседању Светог Архијерејског Сабора 24. фебруара 2013. године изабран је за Патријарха Бугарске Православне Цркве.

Вечнаја памјат!

Извор: СПЦ / Бугарска патријаршија