БРАТУНАЦ - ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СА ПАТРИЈАРХОМ ПОРФИРИЈЕМ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 31. ГОД. СТРАДАЊА СРБА У ПОДРИЊУ

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је данас свету архијерејску Литургију поводом 31. годишњице великог страдања хиљада православних Срба у Средњем Подрињу и Бирчу.

​ВИЈЕСТ У ИЗРАДИ... ажурирано у 15.13ч
Фото: РТРС / ТВ Храм
У порти Храма Успенија Пресвете Богородице у Братунцу Његовој Светости су саслуживали Високопреосвећени Митрополит дабробосански Хризостом, Преосвећена господа епископи: зворничко-тузлански Фотије, аустријско-швајцарски Андреј, будимљанско-никшићки Методије, ваљевски Исихије,  захумско-херцеговачки Димитрије, шабачки Јеротеј, као и високопреподобни архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије, те бројно свештенство и монаштво из више епархија СЦП у молитвеном присуству председника Републике Српске, Милорада Додика и бројног верног народа.

Велики број свештеника из Епархије зворничко тузланске са више од 20 аутобуса верног народа је такође узео учешћа у данашњем сабрању.

Након Свете архијерејске литургије, кренула је литија од храма до гробља у Братунцу, гдје ће Патријарх код централног спомен-крста служити парастос за 3.267 убијених српских цивила и војника из регије Бирач и Средњег Подриња у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Осим великог броја грађана из Подриња, Бирча и са Романије, парастосу на братуначком гробљу присуствују предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић.

Парастосу присуствују и вршилац дужности директора Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, припадници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.

Присутни су и представници Трећег пјешадијског /Република Српска пука/ Оружаних снага БиХ, представници организација проистеклих из протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата, начелници општина регије Бирач, градоначелник Зворника, предсједник општине Љубовија и велики број грађања Подриња.

Након парастоса званичници ће положити цвијеће и вијенце код централног Спомен-крста на братуначком гробљу, гдје је предвиђено обраћање званичника.

Помен ће бити служен свим српским жртвама поводом 31 године од великог страдања Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио.

Након светог Јеванђеља поучном беседом се обратио Патријарх Порфирије у којој је истакао да "Наш народ је православни народ, наш народ је народ Цркве Христове и зато не треба никога да чуди што је начин живота који је својствен нама православним Србима, живот који је устројен по поретку Јеванђеља и речи Христове. Од кад знамо за себе Јеванђеље је Христов, реч Христова је уобличавала и уобличила оно што се зове православни Србин. И зато ми добро знамо и одакле долазимо и ко смо и шта смо и куда идемо.

"Реч Христова се никоме не намеће, реч Јеванђеља се никоме не намеће. Сам Господ каже "Ко хоће да пође за мном, нека иде за мном", нека узме свој крст, то је све оно што јесте и осмисли оно што јесте речју Христовом. Небом устројити свој земаљски живот, по Небеском поретку. Наше земаљско царство и земаљски живот има смисла само онда када му је корен у Небеском поретку, у Царству Божијем"

На крају свете Литургије поздравним словом обратио се и Митрополит дабробосански Хризостом.

Беседа Патријарха Порфирија након парастоса свим пострадалим Србима Средњег Подриња и Бирча

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ МИТРОПОЛИЈА ДАБРОБОСАНСКА БРАТУНАЦ СТРАДАЊЕ СРБА