БИЈЕЉИНА: ПРОФЕСОР ЛОМПАР ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ О ЦРЊАНСКОМ И СРПСКОЈ ТРАДИЦИЈИ (ВИДЕО)

Према његовим ријечима, писац је по својим увјерењима био изразити монархиста, а политички је био унитарни Југословен, али је повукао радикалне консеквенце када се увјерио да је југословенска концепција неодржива.

Фото: Љубомир Самарџић
Милош Црњански и српска традиција тема је којом је историчар књижевности и филозоф Мило Ломпар вечерас у Бијељини отворио циклус предавања која уочи Васкрса организује Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске.

"Црњански је целу српску традицију постављао у видну компаративну димензију и у том његовом односу можемо да уочимо реконструкцију самог традицијског језгра и његову непрекидну универзализацију или модернизацију кроз различита поређења са европским наслеђем", рекао је Ломпар новинарима уочи предавања у Епархијском културном центру.

За једног од највећих модерних српских писаца Ломпар каже да је био пасионирани посматрач сродности и веза између различитих дијелова цивилизације и да је тако проналазио трагове словенске присутности у Великој Британији и српско-енглеским везама.

"Црњански није веровао у демократију, као што није веровао ни у комунизам, био је изразити антикомуниста, а имао је велико подозрење према свету западних демократија", рекао је Ломпар.

"Црњански практично представља првог тако значајног човека који је између два светска рата рекао да, пошто југославенска идеја није одржива јер су упорна истрајавања на хрватском и словеначком политичком ексклузивизму, онда и српске политичке странке треба да посматрају ствари са српског становишта", рекао је Ломпар.

Он је оцијенио да је Црњански међу Србима у овом вијеку цијењен и присутан у образовном систему, а од његових дјела посљедњих година највише се преводи "Роман о Лондону" за који Ломпар каже да дјелује као данашња стварност.

За млађи школски узраст и упознавање Црњанског он препоручује пишчеве путописе.

Мило Ломпар је професор на Филолошком факултету у Београду, историчар књижевности, филозоф и предсједник Задужбине Милоша Црњанског. За студију "Црњански - биографија једног сећања" у издању "Православне речи" Ломпар је освојио награду "Меша Селимовић" коју додјељује компанија "Вечерње новости".

Предавању је присуствовао и Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

У четвртак, 11. априла, религиолог Зоран Луковић одржаће предавање "Савремени приступ проблему секти и култова", а 18. априла Његово високопреосвештенство митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије говориће о теми "О покајању".

Извор: СРНА

ПРЕДАВАЊЕ КЊИГА МИЛО ЛОМПАР МИЛОШ ЦРЊАНСКИ МИСИЈСКИ ФОНД