ДОБОЈ ПРОСЛАВИО КРСНУ СЛАВУ ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Велики број православних вјерника окупио се данас у Спомен-храму Светих апостола Петра и Павла у Добоју где је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио Свету архијерејску литургију поводом славе града - Преображења Господњег.

Преосвећени владика Фотије обратио се вјерном народу ријечима поуке о данашњем празнику које преносимо у наставку:

Часни оци, представници града Добоја, браћо и сестре нека је благословен данашњи празник Преображења Господњег, слава града Добоја.

Дивно је данас бити у православном храму на овај празник, када знамо да на гори Тавор, где се десило Преображење, служи јерусалимски патријарх са мноштвом народа. Исто тако, на врху Атоса се служи јер има капела посвећена овом празнику.

Ово је диван есхатолошки празник који нас уводи у тајну вечности. Прво у тајну Бога као Свете Тројице а онда и у тајну вечнога живота.

Чули сте данас из светог апостола и јеванђеља како је Господ изабрао тројицу својих ученика, Петра, Јакова и Јована и одвео их на гору високу и пред њима се преобразио показујући им славу свога божанства. Ту су се на чудесна начин појавили Илија и Мојсије представљајући: Мојсије - старозаветни закон, а пророке Илија указујући да је Христос својим преображењем испуњење старозаветних закона и пророка. Он је Месија Новог Завета. Апостоли који су били присутни су од велике светлости попадали јер нису могли да гледају у њу. Нису били припремљени да се причесте, да учествују у божанској Светлости, како кажу свети оци. Потребно је било да доживе просветљење у тајни Силаска Светога Духа како би могли у пуноћи да заједничаре са Богом и са благодаћу Духа Светога. Зато и кажемо да некрштени, па били и Срби, не могу да учествују у Светим тајнама цркве, било то Свето причешће или чак и опело над умрлим. Зашто? Зато што нису примили благодат Духа Светога у Светој тајни крштења. Нису се обукли у Христа. Нису ухристовили своје биће и не могу да учествују, јер би, у супротном, Света тајна причешћа за њих била огањ који може да их спали. Тако је браћо и сестре на Гори таворској.

Духовна порука празника Преображења нама јесте да постанемо слични тројици апостола колико можемо и да се успнемо на личну гору преображења да би задобили божанску Светлост. Нетварну и вечну Светлост у којој сам Бог обитава. То је смисао нашег живота и тога  што смо крштени, што живимо светотајинским животом. Смисао је да преобразимо своје биће и постанемо боголики и христолики људи. То се види на лицима врлинских људи. Види се у њиховим делима. Види се у њиховом осмеху радости. Види се кад је човек благочестивог преображеног лика. Могуће је благодаћу Духа Светога, врлинским животом у Светим тајнама цркве да се уподоби Христу и постане преображена личност. Тако треба и сви ми браћо и сестре, јер на празник Преображења сваки наш храм је Тавор у коме се поново одиграва тајна Преображења Господњег. Сви можемо да учествујемо у божанској Светлости по нашим моћима. На Светој Гори су постојали појединци који су задобили толику благодат божанске Светлости да су могли да читају псалтир у потпуном мраку њихове пећине. Толико су њихова лица сијала. Таворска светлост постоји браћо и сестре и она је унутар Цркве и њених Светих тајни. А посебно унутар монашког покрета Исихазма који је настао на Синају и на Светој Гори, када поједини монаси призивајући име Божије речима: Господе, Исусе Христе Сине Божији, помилуј ме! Они који се довољно усаврше у тој молитви они задобијају таворску Светлост. Та молитва се препоручује и свима нама. Било да радимо у пољу или у фабрици, можемо да се молимо том кратком молитвом. Оци је препоручују као најпогоднију у сваком часу нашега живота.

Желим да честитам градоначелнику Борису Јеринићу и градским оцима градску славу, као и свима онима који живе у Добоју. Желим да Добој иде напред и да се развија, да људи долазе у Добој а не да одлазе из њега. Молим се да мир и сваки благослов буде на овом граду.

Након Свете архијерејске Литургије Преосвећени владика Фотије је освештао славске дарове и преломио крсни хљеб са градоначелник Добоја, г. Борисом Јеринићем честитавши свима присутним крсну славу.

- Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је да празник Преображење Господње треба све да подсјећа да одговорност за Републику Српску није само на једном човјеку, већ је она благо и одговорност свих.

Владика Фотије је поручио да је тешко доћи до преображаја ако се изгуби Република Српска.

"Сви смо свесни да је она некако уздрмана, да је нападнута са разних страна и да једнако треба да поделимо одговорност за Републику Српску, да је очувамо као наш простор, нашу кућу у којој ми живимо, која нам даје слободу као свака кућа - слободу дисања, живота, рада и још много тога", рекао је епископ Фотије на обиљежавању крсне славе града Добоја.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ГРАДСКА СЛАВА ДОБОЈ ГРАДОНАЧЕЛНИК БОРИС ЈЕРИНИЋ МИНИСТАР САВО БОЖИЋ