ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО ЛИТУРГИЈУ ПОВОДОМ ХРАМОВНЕ И ГРАДСКЕ СЛАВЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је у Бијељини Свету архијерејску литургију у Храму Светог великомученика Пантелејмона поводом храмовне и градске славе, поручивши вјерујућем народу да треба живјети у заједништву, а превазићи страначке подјеле.

Владика Фотије је рекао да и данас у цркви Светог Пантелејмона има много људи, из разних крајева и обичаја, који имају једну вјеру, православну, која их уједињује у једно тијело Духа Светога, тијело самог Христа.

Он је додао да је зато Православље васељенско, а творци новога свјетског поретка су добро препознали да то може да за њих буде проблем.

"Православље је, у ствари, један благодатни светски поредак у историји човјечанства. Оно сабира све људе и све народе и све заједнице у једну заједницу Цркве Божије, тијела Христовога и надилази и оно што је земаљско и оно што је национално, узводи све ка небеском. Због свега овога није чудо што глобалисти устају на Православље, јер тēже да преузму компетенцију од Православља", рекао је епископ Фотије.

Он истиче да се православци уздају у Бога живога, као и у данас празнованог Светог Пантелејмона који је био љекар по занимању, а који је даром Божијим лијечио и неизљечиве болести.

"Претрпео је због тога многе муке као хришћанин прогоњени, а кад се помолио Богу посекли су га и тако је страдао овај великомученик. И овај светитељ и сви други воде рачуна о нама", каже владика Фотије.

Он истиче да људи немају краја у свом безумљу и највећи приходи иду на најразорније оружје, те у том смислу овај свијет нема блиставу будућност.

"Са друге стране будућност овога свијета јесте у посту, молитви, нашим саборним литургијама православним, у нашем Светосављу. За нас Србе, али и за друге, за Русе, Грке и друге православне народе православна црква нуди рјешење, посебно за нас који смо овде доживели велику голготу и доживљавамо непрестано", рекао је владика Фотије.

Владика истиче да је једина слабост српског народа подјела по бројним политичким партијама, која разбија национално јединство и дух једног народа.

"Црква непрестано апелује да се измиримо и препознамо брата у брату, да се приближимо и да живимо љубављу Христовом, вјером у њега и светитетеље наше", рекао је он.

Владика је нагласио да је то пут који нас води у живот вјечни, којим Срби треба да иду, а не путем Европљана који одоше странпутицом, те од објести не знају шта ће са собом.

Владика Фотије је нагласио да Срби имају свој пут, своје светитеље и иду тим путем не окрећући се за тим неким европским идолима, звијездама, него треба да чувају Православље, светитеље, храмове и да побиједе подјеле.

"Док то не будемо учинили, ми нећемо моћи ићи даље напријед. Непрестано ћемо се сукобљавати јер имамо канцерогени политички систем који не доноси плод, а ти сукоби никада неће дати напредак и тога се цркви захваљујући, треба рјешавати, поручио је владика Фотије.

Обиљежавању славе града Светог великомученика Пантелејмона, поред бројних вјерника, присуствовали су и кум славе Tомица Стојановић, представници Градске управе, на челу са градоначелником Бијељина Љубишом Петровићем и други.

Славље ће бити настављено у 17.30 часова када ће бити положени вијенци на градском тргу код споменика српским борцима погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату, а у 18.00 часова је празнична вечерња служба у Цркви Светог Ђорђа.

Потом слиједи у 18.30 часова Литија улицама града, а у 19.00 часова ломљење славског колача испред зграде Градске управе.

Поводом славе града Бијељина стигле су бројне честитке.

Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић пожелио је у честитки руководству града да настави да развија Бијељину и цијелу Семберију, а предсједник Одбора за помоћ Косову и Метохији Републике Српска Милорад Арлов захвалио је градским властима што дуги низ година Бијељина подржава хумане пројекте посвећене Косову и Метохији те истакао да вјерује да ће наставити сарадњу у наредним годинама.

Текст: СРНА
​Фото: Епархија зворничко-тузланска

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ГРАДСКА СЛАВА ХРАМОВНА СЛАВА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ