Епископ Фотије: НЕ ПРИХВАТАТИ НЕХРИШЋАНСКЕ И НЕПРАВОСЛАВНЕ КАНОНЕ

Данас се бројно монаштво радује, а веселе сабори преподобних и праведних јер прослављамо онога који је спавао само толико колико да се природа ума не повреди ради бдења, светог Јована Лествичника, великог игумана Синајске горе и учитеља пустиње. (Посни триод)

У IV недељу Свете Четрдесетнице савршавамо спомен на преподобног и богоносног оца нашег Јована Лествичника, писца знаменитог дела „Лествицаˮ. Кроз његово богонадахнуто дело Црква пред нас износи дивне примере духовног напредовања у хришћанском животу.
Фото: Епархија зворничко-тузланска
На овај дан светим евхаристијским сабрањем у Зворнику началствовао је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

Сабрани испред Саборног храма Рођења Пресвете Богородице, протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; заједно са другим свештеницима и вјерним народом дочекали су свог Архијереја са великом радошћу.

Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије позвао је данас вјернике да не прихватају нехришћанске и неправославне каноне које западни свијет покушава да наметне у просвјети, информативном свијету и у систему вредновања живота.

Епископ Фотије је у бесједи, рекао да све државне институције, поготово просвјета која води бригу о младима, не прихватају тај западни канон који је отуђен од породице и православља.

- Морамо у молитви Богу тражити рјешења и супростављати се тенденцијама да нам отму нашу имовину, јер без имовине, нема државе -  рекао је епископ Фотије и додао да се води велика битка и за очување Косова и Метохије у којој српски народ треба да буде сабран и јединствен у молитвама.

Он је нагласио да православни вјерници требају да буду свједоци вјере у Исуса Христа и свих плодова вјере која проповиједа да је благословен онај који слуша ријеч Божију.

Напомињући да је средина васкршњег поста, епископ Фотије је рекао да ће вјерници након поста дочекати велики празник Васкрс продуховљени и молитвено и духовно обновљени.

- Зато, будимо мудри да се одржимо, а то можемо молећи се и вјерујући у Бога - рекао је владика Фотије.

Саборни храм у Зворнику је један од млађих храмова у нашој епархији, будући да је градња започета 2008. године, и његов данашњи изглед заиста оправдава чињеницу да је он главни храм зворничког намјесништва. Народ је много дао себе у овај храм и зато данас има чиме и да се поноси. Радови су приведени крају. Остало је унутрашње украшавање које ће, ако Бог да, овог љета бити готово и како је Преосвећени Владика Фотије данас званично и рекао у својој бесједи, упутиће молбу Његовој Светости Патријарху српском г.г. Порфирију, да посјети нашу епархију до краја године и том приликом изврши велико освећење овог велепног здања на овој страни Дрине.

У Христовој оданости и братској љубави, на данашњој светој Литургији, Преосвећеном епископу Фотију су саслуживали: високопреподобни архимандрит Нектарије (Тешић), игуман Благовјештенског манастира Папраћа; протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерјски намјесник зворнички и старјешина Саборног зворничког храма; протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох у Старом зворничком храму; протојереј-ставрофор Драгиша Томић, парох 2.парохије челопечке; протонамјесник Синиша Максимовић, старјешина Преображењског храма у дервентском Новом Насељу; протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон и ђакон Јован Ашћерић, ђакон при овом Саборном храму.

Да је духовна заједница при овом храму јака и да Зворник има добру дјечицу, говори и чињеница о оснивању новог хора при Богородичном храму, који још увијек нема званично име, али како духовник хора протојереј Јован Максимовић каже, битно је да су вриједна дјечица ту, да поју у славу Божију и Мајке Његове те да нам свима уљепшавају молитвена сабрања.

После свете архијерејске Литургије уприличена је и трпеза љубави за све пристуне гдје су наше душе опет разгалили умилни гласови хора. У тако добром и радосном расположењу, братство храма је даровало свом духовном родитељу, пастиру и душеводитељу икону Пресвете Мајке Божије Тројеручице. Ово је копија из царске лавре Хиландара а Епископу Фотију је дарована на молитвену успомену данашњег дана.

Након трпезе љубави, у свештеничкој канцеларији, Епископ Фотије је сазвао састанак са неколико свештеника и угледних људи из Зворника да би формирао први организациони одбор који ће бити задужен за припремање дочека Његове Светости патријарха српског г.г. Порфирија у септембру мјесецу ове године.

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТОГ ЈОВАНА ЛЕСТВИЧНИКА СРЕДОПОСНА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК ЗВОРНИК ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ