ОБИЉЕЖЕНО 140 ГОДИНА ОД ИЗГРАДЊЕ НАЈВЕЋЕГ ХРАМА У ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКОЈ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г.Фотије служио је празнично вечерње богослужење поводом 140 година од изградње Храма Рођења Пресвете Богородице у Обудовцу, највећег храма у Епархији зворничко-тузланској.

Владика Фотије рекао је након молитве новинарима да је ово велики јубилеј, те изразио задовољство што је црква препуна вјерника, међу којима има и много дјеце.

"Можете мислити како је било тешко подићи храм прије 140 година, када није било кранова ни дизалица, али је љубав народа побјеђивала. Уградили су себе да се ми имамо гдје окупљати. Ту је много труда, рада, зноја свештеника уложено заједно са народом који су га градили. Овај свети храм је преживео многе ратове, стамен, постојан. То је симбол постојаности нашега учења самога Христа Господа, његових апостола и његовог светог Јеванђеља", истакао је владика Фотије.

''У овом храму се проповеда Крст и Васкрсење већ 140 година'', рекао је Епископ Фотије у својој бесједи поводом великог јубилеја храма у Обудовцу.

''Православна црква је црква светих апостола, мученика и отаца'', наставио је владика Фотије. ''Црква Христова нас у овом светом храму посвећеном Рођењу Пресвете Богородице, као и у сваком другим, сваке недеље и празника позива и сабира да чујемо реч Божјију, да чујемо реч спасења.''

''Пресвета Богородица коју данас прослављамо је заштитница свих благочестивих православних душа, а посебно наших мајки и бака које се моле за своју децу и унучад. Њеним путем иду они који су смирени, кротки и милостиви. Њеним путем иду они који немају мржње ни према коме.''

Епископ зворничко-тузлански је навео да је од свештеника сазнао да одавде људи слабије одлазе јер има економије.

"Економија је темељ, људи који воде државу треба да се побрину да Република Српска напредује и црква ће ту дати свој допринос изградњом нових објеката, храмова", рекао је владика Фотије.

Обудовачки свештеник Драган Тодоровић рекао је да Храм Рођења Пресвете Богородице опстаје и улази у трећи вијек.

"Он није остао стамен зато што је грађен од цигле, блокова и од чврстог материјала, него због јаке вјере људи. Они су то учинили из надљудских напора да овај храм утемеље, да направе здање које ће бити ванвременско, ван њиховог времена и живота њихових потомака", навео је свештеник Тодоровић, додајући да је црква у основи тробродна базилика, са припратом, наосом и тродијелним олтарским простором, кога сачињавају три апсиде на источној страни објекта.

Према његовим ријечима, иконостас је рађен у периоду од 1937. до 1940. године, а представљене 22 иконе су рад академског сликара Романа Петровића. Свештеник је навео да се у цркви чува и 26 икона непознатог аутора, насталих прије 29. октобра 1858. године.

Начелник општине Ђорђе Милићевић, који је генерални покровитељ обиљежавања јубилеја рекао је да овдје види духовно јединство српског народа.

"Велики јубилеј не само за општину Шамац, него и цијелу Посавину. Надам се да ће српски народ овдје славити још много јубилеја јединствен и свој на своме", рекао је Милићевић.

Становник Обудовца Илија Симић каже да је за њега Обудовац центар културе за овај дио Посавине.

"О значају цркве све је речено, а највеће од свега је што нас ова црква окупља, одржава и што смо ту вијековима захваљујући вјери, добрим људима и прегаоцима који су довозили камење да направе ову цркву која ако богда треба да траје још 1.000 година", рекао је Симић.

У Обудовцу је одржана и свечана академија поводом овог јубилеја, на којој је Милица Дошковић говорила о историјату храма, а учестовала је и група "Ива".

Текст: СРНА и Епархија ЗТ
Фото: Епархија ЗТ

РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ МАЛА ГОСПОЈИНА ХРАМОВНА СЛАВА ОБУДОВАЦ ЈУБИЛЕЈ НАЧЕЛНИК ЂОРЂЕ МИЛИЋЕВИЋ