Епископ Фотије: СВ. ЈОВАН - ЧОВЕК ИСТИНЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник Усјековања главе светог Јована Крститеља, евхаристијским сабрањем у Поточарима код Брчког, началствовао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

Иако је падала киша, доста народа се сабрало испред храма Сабора Срба светитеља дочекају свог надлежног Архијереја.

Домаћин протојереј-ставрофор Александар Михајловић је пожелио добродошлицу епископу Фотију и замолио га да се помоли за све парохијане и вјерни народ.

Епископу Фотију су у Христовој оданости и братској љубави саслуживали протојереји-ставрофори Миодраг Тошић, Драган Ћирковић и Драган Јездић, као и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Бесједећи о страдању светог Јована Крститеља владика Фотије је нагласио да су сви присутни на Иродовом пиру били добродошли зато што га нико од њих није изобличио за његов недостојни начин живота и преступање Божјих заповести. Зато их је он прихватио да му буду пријатељи. Ирод није разумео да су му они пријатељи само за трпезом али му нису пријатељи у вечности. Нису се бринули за његово спасење. Али човек истине, човек који је био проповедник покајања га је изобличио за његове грехе желећи му спасење. Свети Јован Крститељ је био једини истински пријатељ Иродов.

У наставку своје бесједе Преосвећени владика је говорио празнику Сабора Срба светитеља истакавши да су сви Срби позвани да буду свети. Ми смо народ који је рађао и рађа светитеље о чему сведочи предивна химна Србима светитељима. Данас су нажалост неке антивредности постављене пред нашу омладину. Узори су особе много више недостојног живота него што је Ирод био у своје време.

На крају Свете Литургије извршен је избор кума за следећу годину. Кумство је прихватио господин Теодор Стокић.

Након тога је извршен опход око храма, у току ког је одржан и парастос за погинуле борце са Поточарско брезичке парохије.

По повратку у храм Епископ Фотије је освештао славске дарове и преломио славски колач са овогодишњим кумом г. Сретом Гајићем.

УСЈЕКОВАЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА САБОР СРПСКИХ СВЕТИТЕЉА ХРАМОВНА СЛАВА ПОТОЧАРИ БРЧКО