ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ВЕЛИКУ СУБОТУ БОГОСЛУЖИО У ХРАМУ СВЕТОГ ПАНТЕЛЕЈМОНА У БИЈЕЉИНИ

У овај свети дан, Велику Суботу, 1. маја 2021. године, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, богослужио је у храму Светог Пантелејмона у Бијељини.

Велики и свети дани су иза нас, а најсветији и највећи тек долази. Када говоримо о стварању свијета и човјека, помињемо два стварања, прво је тјелесно, материјално стварање ''У почетку створи Бог небо и земљу'' (1.Мој.1,1). Створи свјетлост, свод небески, воду под сводом, копно, биљке, Сунце, Мјесец и звијезде, птице, животиње и на крају, као круну свог стварања створи Бог човјека. Друго стварање, духовно стварање које се поново и поново проживљава и доживљава у ове дане Часног поста, а нарочито у дане Страсе седмице, када Бог оно што је већ створио својим присуством и својом силом обнавља, освећује и даје му нову силу и снагу, вјечном и непролазном свјетлошћу свога лица.

Ако је стварање свијета, по ријечима Светог Григорија Нисијскога, било почетак стварања Цркве Божије онда је ово друго стварање ( које започиње Христовим рођењем, а завршава се Његовим Васкрсењем и Вазнесењем) пуноћа Цркве Божије, откривење пуноће Цркве Божије.

Бог, не само што је створио свијет, него је присутан у свијету.

Историја свијета и природе, историја човјека и његовог живота, историја Божијег дејства и присуства у историји свијета и у историји човјека, све то добија своју пуноћу у овим Светим данима; у Тајној Вечери одржаној на Велики Четвртак, коју ми непрекидно понављамо у спомен Христов; у тајни Великог Петка, када је Господ сишао у Ад; и у тајни Велике Суботе у којој се налазимо, и која није ништа друго, него пуноћа оне прве Суботе, пуноћа оног првог стварања.

Прво стварање се завршило суботњим даном, друго стварање Божанско се завршава овом суботом, када Господ, као што је починуо у она исконска времена од свих својих дјела, тако је починуо и од свога труда и напора, од свога страдања и подвига земаљскога, у овај суботњи дан. Тијело Његово је починуло у земљи, да би онда васкрсло, и силом васкрсења освештало небо и земљу, историју, природу свијета, природу људску, и све оно што се догађало и што се догађа са човјеком од искони до данашњега дана.

Ова субота се назива велика не зато што је само ту после Великог Петка и страдања највећег за своје ближње које Господ претрпи, него зато што је заиста Велики дан. Дан одмора Христовог. Христос који није имао одмора, одмара се у гроба у ову Велику Суботу, ради нас и нашег спасења, силази у ад, припрема нама пут за Царство Небеско и припрема се за Васкрсење своје, али и кроз њега опште Васкрсење мртвих.

Дочекало га је братство храма на челу са протјерејем-ставрофором Драганом Илићем и мноштвом вјерног народа које је дошло да се поклони Христовом гробу и причести се Тијелом и Крвљу Христовом.

Епископу Фотију су у братској љубави и Христовој оданости, поред проте Драгана, старјешине храма, саслуживали и протојереј Синиша Шаренац, протонамјесници Радиша Јокић Григорије Врачевић, из братства храма; протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Бранислав Недић, парохијски ђакон у овом храму.

У току Свете Литургије, протонамјесници Радиша Јокић и Григорије Врачевић одликовани су чином протојереја и добили су тиме право ношења надбедреника.

Светој архијерејској литургији присуствовао је и градоначелник Бијељине, г. Љубиша Петровић.

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКА СУБОТА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ