Епископ Фотије: ОД ОСАНА ДО РАСПНИ ГА – ТО ЈЕ ЉУДСКА ДРАМА

Данас, 25. априла, када наша Црква молитвено прославља празник свечаног уласка Господа Бога и Спаса нашега Христа у Јерусалим – Цвијети - дан када је народ дочекао Господа као Месију, који јахаше на магарету и бацајући под ноге његове цвијеће као пред цара, клицаше: ''Осана Сину Давидову! Благословен који долази у име Господње, цар Израиљев!'' -  парохија пиличка, са својим вјерним народом, била је радосна да дочека свог Архијереја, Преосвећеног епископа Господина Г. Фотија, да богослужи и освешта новозавршени фрескопис  Храма свете мученице Недјеље у Барама (Горња Пилица).

Преосвећеном епископу Господину Г. Фотију у евхаристијском сабрању саслуживали су протојереј-ставрофор Видоје Лукић; архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Цвико Мојић; умировљени парох бијељински и ђакон Немања Спасојевић, уз присуство великог броја вјерног народа овога краја.

У току Свете Литургије Преосвећени владика Господин Г. Фотије освештао је новозавршени фрескопис храма, иконе иконостаса и врбове гранчице.

За уложени труд у пастирском раду, Преосвећени епископ Фотије је надлежног свештеника, протонамјесника Дарка Б. Перића, привременог пароха пиличког, рукопроизвео у чин протојереја.

Обраћајући се вјерном народу Преосвећени владика је у својој бесједи истакао велику драму кроз коју пролази сваки појединац у свом животу:

''Данас празнујемо Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети. Господ улази у град а сав народ га поздравља месијанским поздравом: Благословен који долази у име Господње. Христос Месија и Спаситељ света. Нажалост, није прошло много, а ти исти људи су тражили узвикујући: Распни Га, распни Га! То је људска драма. То је врло често драма свакога од нас.''

Епископ Фотије је заблагодарио свима који су помогли изградњу храма у Барама и завршетак освећеног фрескописа, као и свима који су дошли да учествују у овом светом сабору:

''Добро је што сте данас дошли у великом броју на свету литургију. Ми смо данас осветили нови живопис у овом светом храму, да се угледамо на ликове ових светих, да проучавамо њихова житија и да покушамо и ми у свом животу да их подражавамо. Да идемо њиховим путем и њиховим стопама. Ако су били испосници да постимо, ако су били молитвеници да се молимо, ако су били ктитори и приложници да и ми помажемо подизање наших храмова где год можемо.''

Преосвећени владика је одликовао заслужне појединце са њиховим породицама који су дали особитог труда и љубави у завршетку истог храма:

''Желим да захвалим свима вама у црквеном одбору, а на првом месту о. Дарку, као и свим људима који су помагали изградњу ове светиње.''

Одликовани су господа: Иван ( син + Цвјетка) Станкић из Бара ( Горња Пилица), Радо ( син + Риста) Перић из Бара ( Горња Пилица), Домин ( син Марка) Станкић из Бара ( Горња Пилица) и Томо ( син + Јоце) Драгић са Косе ( Горња Пилица).

Након  молитве уследила је скромна трпеза љубави за све присутне у порти храма Свете мученице Недјеље, у овом лијепом, благословеном и за нас незаборавном дану.

протојереј Дарко Б. Перић,
привремени парох пилички