ЧИН МАЛОГ ОСВЕЋЕЊА И СЛАВА СТАРОГ ЗВОРНИЧКОГ ХРАМА

Kandinsky Photo
 Празник Рођење Светог Јована Крститеља зворничани прослављају као славу древног зворничког храма. Овогодишње прослављање, осим духовног, имаће и историјски значај јер је обављен и чин малог освећења храма!

У празничном расположењу, уз поздравне ријечи добродошлице, свештенство и вијерни народ дочекали су свог духовног оца, доброг пастира и Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија.

На литургијском сабрању, Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор Видоје Лукић; архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Славенко Томић; и парох зворнички,  протојереј Милош Тришић; парох тузлански,  јереј Дражен Ракић; управник информативне службе Епархије зворничко-тузланске и свештенослужитељ у храму Светог великомученика Георгија у Бијељини, протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Ђорђе Грујић. Пјевао је црквени хор „Свети Владика Николај“ из Зворника.

У односу на претходне године, због новонастале ситуације, на Литургију је био мањи број вјерујућег народа који је дошао да заједно са својим Архијерејем доживи радост празника и да се причести Светим Тајнама Господњим.

Дозволите ми, драга браћо и сестре, да вас поздравим са великом духовном радошћу приликом малог освећења обновљеног Храма светог Јована Крститеља овде у Зворнику. Кад се обнавља храм и кад наши православни Срби долазе својој цркви, сви смо једно у љубави Господњој и благодати Духа Светог. Тада приличи да друге одликујемо. Да одликујемо свештенике који ту служе, на другом месту градитеље, на трећем месту фрескописце, а негде поједине људе који си долазили својој цркви кад нико није долазио, рекао је Епископ Фотије, између осталог, у својој бесједи.

За указану помоћ приликом реновирања храма и за све раније помоћи нашој Светињи, Преосвећени Владика Фотије, одликовао је замјеника градоначелника Зворника господина Бојана Ивановића, орденом Светог краља Драгутина-преподобног Теоктиста који је највеће Епархијско одликовање.

Епископском граматом признања, за свесрдну помоћ нашој Цркви, одликован је господин Дарко Стефановић, начелник за привреду и друштвене дјелатности града Зворника.

Епархијском похвалницом, Преосвећени Владика Фотије, одликовао је и најревноснију парохијанку госпођу Мару Ћеранић, која редовно походи скоро сва свакодневна богослужења и причасник је Светих Тајни Христових већ 60 година у нашој светињи.

У току Литургије Преосвећени Владика Фотије одликовао је протонамјесника Милоша Зекановића чином протојереја.

Послије опхода око Светог храма и ломљења славског колача, обављен је и парастос за све раније преминуле свештенослужитеље, ктиторе, приложнике и парохијане.

Кум овогодишње славе славе била је госпођица Биљана Чигоја из Бања Луке, а кумство за сљедећу годину преузео је господин хаџи Јован Спасојевић.

По Благослову Преосвећеног Владике, за кума обновљеног храма изабран је господин Новица Мотика из Зворника.

Кума Биљана је припремила трпезу љубави за званице у новој црквеној сали, а послужење за све присутне у порти храма. У току ручка, пригодном бесједом, обратио и све присутне, празничним ријечима добродошлице, поздравио протопрезвитер Милош Зекановић. Он се захвалио Преосвећеном Владики Фотију на канонској посјети, чину освећења храма, чину протојереја, а званицама на присуству. Преосвећеном Владики Фотију уручена је икона Преподобног Старца Пајсија Светогорца, дар прошлогодишњег кума славе, господина Саве Ерића. Одређеним званицама уручене су црквеноопштинске захвалнице за раније указану помоћ. Ручак је протекао у веселом расположењу захваљујући благослову уваженог госта и програму који су уприличили чланови хора.

Слава Господу на овом великом дану!

протојереј Милош Зекановић
привремени парох четврте парохије зворничке

РОЂЕЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЉ ЗВОРНИК ХРАМОВНА СЛАВА ОРДЕН БОЈАН ИВАНОВИЋ ЧИН ОСВЕЋЕЊЕ