ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ДА ЛИ СМО НА ПУТУ КОСОВСКИХ ЈУНАКА ИЛИ НИСМО?

Драга браћо и сестре, дозволите ми да вас поздравим у овом новоосвештаном параклису Светог деспота Стефана Лазаревића – Стевана Високог, при Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских.

Ми смо се увек држали Косовске етике да је земаљско за малена царство, а небеско увек и довека. Срби су се увек борили за небеске вредности које остају у вечности и Бог ће нас преко њих препознати да ли смо деца Његова или нисмо. Да ли смо на путу косовских јунака или нисмо. Да ли смо на путу јунака који пострадаше у Првом и Другом светском рату, као и у последњем Одбрамено-отаџбинском рату, рекао је данас Епископ Фотије.

Фото: Томић - Бијељина
Светом архијерејском Литургијом, којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, прослављен је Видовдан и у Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у касарни "Војвода Степа Степановић" у Бијељини.

Епископ Фотије рекао је да су борци пострадали у рату највећи јунаци српског народа и да је 25.000 живота уграђено у темеље Републике Српске.

- Ми говоримо о својим жртвама, а поштујемо и све друге жртве. Препознатљиви смо као народ који страда, а нема мржњу у срцу - нагласио је Владика и позвао Србе да наставе путем светосавља и православља, крста и васкрсења.

Владика Фотије је поручио да ће се српски народ изборити да буде заједно јер га повезује Свети цар Лазар, косовско предање и историја.

Он је позвао Србе на јединство у љубави и да своју љубав православну покажу и другим народима.

-Никога не мрзимо, опраштамо, али и не заборављамо зло, грех и злочин - рекао је Епископ Фотије, који је осудио садашње страдање српског народа и православних светиња у Црној Гори и на Косову и Метохији и позвао Србе, као народ косовског завјета, да не поклекну на путу спасења, Светог Саве, Цара Лазара и свих косовских мученика.

Срби су, према његовим ријечима, благословени дивном земљом, са свим љепотама земаљским, због чега су кроз историју на мети непријатеља који желе да отму српску земљу, чак и православне цркве.

- Ми морамо бити сабрани и држати се косовске етике, као наши јунаци у Великом рату, Другом светском рату и последњем рату, распећу за наш народ, да је земаљско за малена царства, а небеско увек и довека. Зато смо се борили за небеске вредности и оне ће да остану у вечности - поручио је Епископ Фотије.

Након црквеног обреда у новом параклису, подигнутом у молитвеном комплексу бијељинске касарне, Владика је рекао да ће то бити духовни центар косовских мученика и српског мучеништва кроз историју.

- Да се сећамо свих људи, од Косовске битке до данас, који пострадаше за крст часни и веру православну, бранећи нејач, свој народ, историју, писмо и језик, своје постојање на овим просторима, да га чувамо и да постане рај земаљски - пожелио је Владика Фотије.

У Спомен-соби погинулим борцима Војске Републике Српске Владика је служио парастос.

На данашњој видовданској свечаности за несебичну љубав, духовну и материјалну помоћ приликом изградње параклиса и објекта за паљење свијећа ахијерејском похвалницом одликовани су командант бијељинске касарне пуковник Небојша Јовановић, начелник Полицијске управе Бијељина Жарко Ћосић и суграђани Љубомир Перић, Спасоје Албијанић и Божана Цимеша.

Видовдан је крсна слава Спомен-храма Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у бијељинској касарни, као и Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука који је смјештен у овој касарни.

Своју крсну славу истовремено су обиљежили и Удружење потомака и поштовала ратних добровољаца и Организација старјешина Војске Републике Српске.

(СРНА)

ВИДОВДАН ВОЈСКА БИЈЕЉИНА