ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК: АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЗВОРНИКУ

У четвртак Страсне недеље Великога поста, када наша света Црква врши спомен на Тајну Вечеру и установљење свете Тајне Причешћа од стране Господа Исуса Христа, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зворнику.

Епископа је срдачно дочекао старјешина храма, архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Видоје Лукић са осталом браћом свештеницима и вјерним народом.

Његовом Преосвештенству саслуживали су протојереј-ставрофор Раде Тешић, протонамјесник Милош Зекановић, протођакон Славољуб Милошевић и ђакон Јован Ашћерић.

Преосвећени Владика је током Литургије поучио вјерни народ пригодном бесједом у којој је, између осталог рекао:

"Оно што је најбитније за нас је да је на овај дан прије Свога страдања Господ Исус Христос установио свету Литургију. То значи да је преко свете Литургије и светог Причешћа остао заједно са својом Црквом, ево, до дана данашњега. Ми кад се причешћујемо тијелом и крвљу Христовом данас на свети и Велики Четвртак као да смо учествовали на Тајној Вечери, заједно са апостолима и кроз историју са свима светима смо се причестили на тој истој Литургији коју је служио тада сам Господ наш Исус Христос. И то је за нас, браћо и сестре, битно да ми имамо непрестану заједницу са Богом кроз свето Причешће и да будемо једно са Њим, да се трудимо да се боримо да не будемо као Јуда, већ да будемо слични светим апостолима који су вјерно служили Господу Христу."

Током бесједе Епископ Фотије је још нагласио и важност свете тајне Исповијести прије Причешћа, те поручио вјерницима:

​"Дај Боже да наш српски православни народ у Републици Српској и овде у нашој Епархији зворничко-тузланској буде народ Божији, народ који тежи вјечноме животу, који тежи Царству Небеском, који тежи вјечним вриједностима, онима којима нас учи свето Јеванђеље. Ако будемо такви били, Бог ће нас благословити и много тога ћемо учинити."

Ђакон Јован Ашћерић

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК ЗВОРНИК