ГАРЕВАЧКИ ПАРОХИЈАНИ У ПОСЈЕТИ СВЕТИЊАМА ДАЛМАЦИЈЕ

Фото Епархија зворничко-тузланска
Благословом Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија, Светосавска омладинска заједница из Гаревца-Ново Насеље, организовала је поклоничко путовање у светиње Далмације са својим координатором протојерејм Николом Горановићем, као вођом пута.

У суботу, 21. октобра 2023. године, одмах послије поноћи, вјерници су се окупили у храму Свете Петке Параскеве гдје су се поклонили моштима Светог Николаја Српског и уз молитву за путовање кренули у Далмацију.

У јутарњим часовима стигли су у манастир Крупу из 14. вијека, гдје су обишли манастир и манастирску ризницу.
Игуман Пајсије са сестринством манастира угостио је све вјернике у манастирској трпезарији, гдје су вјерници имали прилику да сазнају много више о тешком животу Срба у Далмацији.

Након манастира Крупе, свратили сз у најмлађи манастир у Далмацији, манастир Свете Недјеље поред Книна у мјесту Оћестово.

Послије Оћестова одлази се у манастир Крку код Кистања, који је из 14. вијека. У манастиру Крки дочекао је вјернике ђак богословије који је предивно испричао о историјату манастира, али и Богословије.
Постепено појачавање кише није дозволило да се мало дуже ужива у љепоти манастирског комплекса које се налази у једном прелијепом природном амбијенту, окружен шумом и ријеком.

Након манастира Крке, недалеко од Книна, вјерници су посјетили далматинско Косово, гдје се налази манастир Света Лазарица, а који је подигнут у другој половини 19. вијека.
Ту је искушеник манастира отворио манастир и испричао о историјату манастира.

Послије овог манастира вјерници нису стигли да посјете и манастир Драговић који је из 14. вијека, јер је већ падао мрак, па су се упутили кући.

Вјерници долазе у Гаревац испред храма Свете Петке Параскеве мало прије поноћи, улазе у храм да се захвале Светом Николају Жичком и Охридском и Светој Петки Параскеви што су их чували кроз ово путовање и одлазе благословени своме дому.

Остаје само да се молимо Господу за наш србски народ у Далмацији да се сложи, обожи и умножи, јер је тежак живот нашег народа у Далмацији.

ГАРЕВАЦ ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ