СВЕТА ДЕЦА - Бити у сигурном загрљају

Света деца, приредио Игор Коларов. Излази са благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија. Издавач „Синај“ Бијељина. „Света деца“, 10 житија деце страдале Христа ради — рукопис из заоставштине пок. Игора Коларова, писца за децу и дипломираног теолога.

Боже, Боже, каква нам књига допаде у руке у дану када овај град и наш народ у својој савременој историји изброја првих четрдесет дана од руком детета пострадале деце у установи (на тугу и муку свих нас не само у установи) у којој се деца уче знању, васпитавају добром владању и изграђују у здраве, паметне, поуздане и достојне наследнике својих славних предака који нам ову нашу свету Државу Србију устројише и утврдише.

Није могуће, чини се, без тог молитвеног вапаја започети овај текст у коме желимо да Вам представимо једно сасвим посебно и по префињености садржаја, продуховљеној лепоти њених илустрација и по делатном благослову Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија, песника међу архијерејима наше Свете Цркве, ванредно лепо издање књиге за децу под називом „Света деца“ у издању Синаја из Бијељине, а под уређивачким старањем главног и одговорног уредника издавачке делатности Зворничко-тузланске епархије протођакона Бојана Чечара.

Отвори нам се тако у овим данима и спознаја ко још дочека те недужне душе које се винуше пре четрдесет дана у вечност. Дочека их горе, слутимо  чистом  вером и Љубављу, и омиљени писац за децу, Игор Коларов (1973–2017), из чије заоставштине, благодарећи брижљивом старању о његовом стваралаштву животне му сапутнице Јелене Коларов и сина им Антонија.

У десет Игоровим рукописом приређених житија малих за Христа палих (да парафразирамо једно од издања у којима су ранијих деценија објављена житија о недужном страдању невиних жртава од раног до не тако давног доба), Игор генерацију деце треће деценије 21. века тананом књижевном вештином особеног писца за децу, исприповедао им је и, сасвим сигурно, по први пут их упознао и са забележеним у календару светих страдалних вршњака, деце: Св. мученика Неофита, Св. мученице Евлалије, Св. мученика Гаврила, Блажену Музу, Св. новомученика Станка Чобанина, Св. мученице Аквилине, Св. Мученице Агније, Св. Новомученика дечака Јована, Св. Мученице Ираиде, Св. Мученице Василисе Никомидијске.

Ово чудесно дело с више руку у Славу Бога а на поучење малим људима, као и на подсећања ради њиховим великим родитељима, да жртва коју човек претрпи до краја, ако је Христа ради, ако се Њему све пода а да се Он ни за шта не да није узалудна, те да се таквом жртвом директно у наручје Божје стиже. Ванредан  допринос  лепоти  ове  књиге  пружили су илустратори позвани да своје сликарске таланте принесу и тако их умноже, сваки по мери свога дара прилажући своје дарове да књига засија и озарује како ове, тако и генерације које ће стасавати кроз време.

Књига је објављена уз подршку ликовној опреми: „Сканер Студија“, Загреб, „Фортуне“, Бијељина и „Књигралишта“ из Смедерева.

Илустрацију на насловној страни урадила је Анђелка Елезовић из „Књигралишта“, на задњој корици Милица Ковачевић, унутрашње стране корица украсио је Србослав Илић. Ликове Свете деце и сцене из њихових житија маштовито и примерено дечјем погледу на свет, одмерено и с деликатним осећајем за малишане и њихова осетљива бића илустровали су: Марија Вукосављевић, Мирна Јовановић, Весна Тодоровић, Јелена В. Поповић, ђакон Бојан Јокановић, Сестринство Манастира Светог Василија Острошког у Бијељини и монахиња Марија (Антић) из манастира Јасеновац. Портрет  Игора  Коларова  учинио је Илија Никчевић. Портрет Епископа Фотија на почетку овог с Љубављу вечном уређеног издања рад је сестринства  већ  поменутог  женског  манастира из Бијељине и налази се на самом почетку књиге уз поздравно слово у виду стихова потписаних именом песника међу владикама, уваженог Г. Фотија којима нас позива и да читајући ову књигу, поред житија Свете деце, надахнемо се и књижевно ликовним светом ове красне књиге и, како гласе стихови преосвећеног владике: ... да вечно будемо / у загрљају Христа.

​Љиљана Дугалић

Текст објављен у новинама Српске Патријаршије ''Православље'', бр. 1351, од 1.7.2023.

КЊИГА КУЛТУРА ВЈЕРОНАУКА ИЗДАВАЧКА КУЋА СИНАЈ