ТРАДИЦИОНАЛНО ЛИЛАЊЕ У МРТВИЦИ

Уочи празника Светих апостола Петра и Павла, 11.јула у 19ч организовано је традиционално лилање у порти Храма светог пророка Илије у Мртвици.

Ово је једно мало село које нема пуно дјеце, али се овом приликом из околних градова гдје су настањени рођени Мртвичани, оваквим приликама скупи мало више људи, а и дјечице.

Отац Драган Петровић, парох мртвички је прочитао молитву и освештао лиле, затим поздравио присутне говорећи о овом обичају и љепоти традиције. Затим је све присутне пошкропио освећеном водицом, а дјеци подијелио иконице. Мила дјецица су онда упалила лиле уживајући у овом тренутку, радујући се. Дивно је кад се из порте храма зачује весели дјечији смијех.

Народ се након тога окупио у светосавском дому гдје је протиница припремила послужење за све присутне.

Протојереј - ставрофор Драган Петровић

ЛИЛАЊЕ ПЕТРОВДАН МРТИЦА