ХОР МОЈСИЈЕ ПЕТРОВИЋ НА ШЕСТИМ "СВЕТОИЛИНСКИМ ДАНИМА У ГОРЊЕМ ЗАБРЂУ" (ВИДЕО)

Овогодишњи, шести по реду, Светоилински дани у Горњем Забрђу отпочели су дан раније у односу на претходне године, односно 30. јула, концертом Српског византијског хора "Мојсије Петровић" из Београда и инструменталног састава Чалгија.

отац Срђан Васиљевић, свештеник у Горњем Забрђу

Вече је, као и ранијих година, отворио хор ''Теодул'' из Горњег Забрђа, након којег се горњозабрђској публици представио хор Мојсије Петровић, изводећи неколико богослужбених пјесма саствљених за богослужбене потребе Српске цркве, али и других химни, насталих у периоду од 15. до 19. вијека, које се ослањају на светогорско предање, изражавајући велику љепоту, дубину и молитвеност православног појања.

Концерт је настављен наступом инструменталног састава Чалгија, који је извођењем српских народних пјесама награђен великим аплаузима, негдје око 250 посјетилаца, сабраних дате вечери.

Друго вече Светоилинских дана у Горњем Забрђу служен је акатист светом пророку Илији, након којег је одржана духовна трибина.

Трибини је претходио сплет косовских пјесама оркестра ''Хармоника" из Угљевика (дјечака и дјевојчица, који су били финалисти шоуа "Ја имам таленат").

Услиједило је предивно предавање свештеникâ Митра Млађеновића из Обарске и Ивана Савиновића, војног свештеника из касарне Дубраве.

Отац Митар је на врло личан, емотиван начин произнио житије светог пророка Илије, док је отац Иван изузетно дубоко говорио о основној теми проповиједи светог пророка Илије-покајању, истински подстичући све слушаоце на размишљање о истом.

На крају предавања публици се представио и народни гуслар Младен Јефтић из Бијељине дијелом пјесме "Небесна Литургија" Св. Владике Николаја.

Трећег дана свечаности одржан је турнир у стоном тенис, на коме је епитет најбољега понио Дарко Максимовић из Малешевца. У навечерје празника Светог пророка Илије, служено је празнично бденије.

На сам дан светог пророка Илије, 2. августа служена је света Литургија, којом је началствовао протојереј-ставрофор Љубомир Ђокић, уз саслужење више свештеника.

Светој Литургији је присутвовао велики број вјерника, од којих се знатан дио причестио. Након Литургије услиједио је опход око храма, резање славског колача, те трпеза љубави за све присутне.