ПЕТКОВИЦА - ХРАМ У ПИЛИЦИ ПРОСЛАВИО КРСНУ СЛАВУ

Фото Епархија зворничко-тузланска
На дан празника Преподобне мати Параскеве, катедрални храм у Пилици, посвећен овој дивној и чудотворној светитељки, у присуству великог броја вјерујућег народа и дјеце прославио је своју крсну славу – Петковицу. Литургијску радост са нама су подјелили свештеници епархије Зворничко-тузланске у мировини, протојереји-ставрофори Цвико Мојић и Јеремија Б. Лазић, те јереј Саво Јовић. Кума и домаћица славља била је госпођа Марта Живојиновић из Јасенице( код Зворника),са својом дјецом и унучадима.

Након Свете Литургије, причешћа вјерног народа и бесједе о празнику, уследила је славска литија након које су благословљени славски дарови, те пререзан славски колач са кумом славља. Части и радости да преузме кумство за следећу годину имао је наш парохијанин Марко ( син Миће) Ристић из Доње Пилице, са својом породицом. Пошто смо имали посебне госте на слави у виду ,,Удружења за очување културне баштине и Православног идентитета Богојављенска ноћ“ из Јање, који воде мајка и кћер- Цвија и Виолета Крајишник, било нам је задовољство да у порти храма уживамо у културно-умјетничком програму који су нам спремили са најмлађим полазницима њихове школе фолклора.

После свега овога уследила је и славска трпеза за тјелесно окрепљење свих присутних, дар куме славља. Треба рећи да смо у току ручка чули други дио програма ,,Удружења за очување културне баштине и Православног идентитета Богојављенска ноћ“ из Јање, а на репертоару су били извођачи са гуслама и кривим гудалом ( што је нашу вјеру очувало) и хармоници ( када су наши  најмлађи гости заиграли српско коло). Трајно остајемо захвални свима који су на било који начин дали учешћа у овој нашој великој духовној радости и да свима Њима који су са нама подјелили радост овог дивног празника Преподобна мати Параскева буде заступница пред престолом Божијим.

Но, на првом мјесту благодаримо Господу милости и љубави на лијепом дану, што нас је сабрао у дом славе Његове, да славимо срцем и душом, духовним пјесмама и саборовањем име Божије и спомен Преподобне мати Параскеве, која својом светошћу свједочи нашу вјеру неприкосновену и да је,, диван Бог у светима својим.“

привремени парох пилички
протојереј Дарко Б. Перић