Угљевик:Архимандрит Михаило (Биковић) на духовној трибини

У недјељу, 23. децембра 2018. године, Светосавска омладинска заједница из Горњег Забрђа, благословом Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, организовала је предавање архимандрита Михаила (Биковића), игумана манастира Јовања код Ваљева на тему Пост и молитва, као средства задобијања благодати Духа Светога, на основу духовног опита Старца Тадеја Витовничког.

На велику радост и духовно окрепљење окупљеног свештенства, монаштва и вјерног народа наше свете Цркве, који су испунили салу Центра за културу у Угљевику готово до последњег мјеста, отац Михаило је свједочио о новојављеном свјетилу Православља, исихасти и чудотворцу нашег времена-оцу Тадеју Витовничком, поред кога је провео пуне четири године у манастиру Витовници. Предавање је отпочело након тропара блаженом Старцу Тадеју, који су отпјевали чланови хора „Теодул“ из Горњег Забрђа. Веома поучан дио предавања оца Михаила било је објашњавање благодаћу Божијом задобијеног искуства Старца Тадеја о потреби одбацивања злих помисли, које непријатељ спасења нашега неуморно нуди сваком човјеку. Све учење Старца Тадеја о добрим и злим мислима, које стварају мир односно немир у човјеку, отац Михаило је изванредно поткрепљивао искуствима савремених научних испитивања. Предавач је посебан акценат ставио на учење преподобног Старца о потреби непрестаног призивања Имена Господњег-Исусовој молитви, којим се задобија мир и радост у Духу Светоме, уз напомену да је за Исусову молитву  неопходно озбиљно духовно руковођење.
Након предавања и још двије пјесме хора из Г. Забрђа, услиједила је дискусија, у којој је отац Михаило одговарао на постављена питања сабраног народа. Посебну пажњу младих у сали изазвало је питање оцу Михаилу о томе колико је могуће успјешним младим људима у сфери спорта, музике, глуме или слично, који су стекли велику медијску популарност, одржати се на путу Православља, на основу искуства које о. Михаило има, будући да је његов рођени брат, веома популаран глумац, како у Србији, тако и у Русији (Милош Биковић). Отац је одговорио да су, заиста, велики напади непријатеља људског спасења на сваког ко има прилику да јавно посвједочи своју Православну вјеру, дајући примјере и других познатих Срба данашњице, али да је на нама да се молимо за њих, те да Љубав Господња све, опет, устројава на наше спасење.

Након двоипочасовног предавања, утисак је да су сви окупљени (а на основу свједочења неколицине људи након предавања) отишли својим кућама са великом благодарношћу Господу на ововечерњем сабрању и са молитвеном жељом да свако од нас задобије онај мир и радост, о којима је говорио и којима је живио Старац Тадеј, а који се крије у једноставним ријечима о. Тадеја: „Биће нам добро, ако будемо добри“.

Овом приликом СОЗ Горње Забрђе још једном се захваљује Центру за културу из Угљевика на помоћи при организацији предавања.

Сретенка Савић
СОЗ Горње Забрђе