НЕКАДА СРПСКИ МАНАСТИР У ЈЕРУСАЛИМУ

Јерусалим је свети град три вере: јеврејске, хришћанске и муслиманске. У њему су највеће светиње. Има једно место које повезује догађај описан у Старом завету, светог цара Константина и нашег краља Милутина Немањића.

То је место храма светог архангела Михаила, који је краљ Милутин подигао недалеко од храма Васкрсења Христовог.

По чему је то место посебно? Ту се цару Давиду јавио архангел Михаило. Кад је спустио свој мач, престао је страшни помор у народу. На том месту је постављен сребрени стуб, да заувек подсећа на чудо светог арханђела Михаила. Било је то око 1000 година пре Христовог рођења.

Кад је Ромејско царство (Византија) завладало Светом земљом, и почела изградња храмова на светим местима везаним за Христов живот, Његово рођење и васкрсење, места проповеди и чуда, свети цар Константин и царица Јелена подигли су храм, посвећен светом архангелу Михаилу, на месту где је спустио мач. Тај храм је постојао од IV до VIII века. Храм је рушен у току многих разарања Јерусалима, а стуб је остао. Године 1312. српски краљ Милутин је на месту разрушеног храма подигао велелепни храм посвећен светом архангелу Михаилу, а у средини храма се и данас налази стуб, светиња, где је архангел Михаило спустио мач.

Манастир је имао болницу и гостопримницу, где су могли да се лече и бораве ходочасници из Србије, Русије и осталих православних земаља. Био је познат по лепоти, изванредној библиотеци и дивним иконама. На сребреним оковима олтарских икона и данас се могу прочитати натписи Срба приложника, који су вековима походили светињу.

После пропасти српске државе, манастир су помагали Руси. Данас је овај, некада српски манастир, у поседу Јерусалимске патријаршије, али ми треба да памтимо да је то свето место некада било наше.

Радмила Мишев,
Из књиге „Светлост Свете земље” – Записи са ходочашћа

Манастир Светих архангела Михаила и Гаврила се и данас налази у Јерусалиму, унутар зидина Старог града Јерусалима, у хришћанском делу и у очуваном је стању. Налази се у Улици св. Фрање (Saint Frances Street), у непосредној близини Цркве Светог Гроба (Храм Васкрсења Христовог) и Грчке патријаршије, у хришћанском делу Старог града.
Још о овом манастиру погледајте ОВДЈЕ

СВЕТА ЗЕМЉА ЈЕРУСАЛИМ СВЕТИ КРАЉ МИЛУТИН МАНАСТИР АРХАНГЕЛА МИХАИЛА ЈЕРУСАЛИМСКА ПАТРИЈАРШИЈА