Епископ Фотије - О СУСРЕТУ СТАРАЦА ЕВМЕНИЈА И ПОРФИРИЈА

Епископ Фотије о сусрету старца Евменија (Саридакиса) и старца Порфирија (Кавсокаливита)

Испричаћу вам само један пример из новијег времена. Био је један свети грчки старац Евменије. Неколико пута му се јавила Пресвета Богородица и рекла му да ће бити свештеник. Непрестано је био радостан и имао је блажени осмех, па су га још за живота прозвали Свештеник који се смеје. Једном приликом је дошао код старца Порфирија у цркву у којој је старац служио. (То је црква Светог Герасима Јорданског у Атинској поликлиници на Омонији у центру Атине, где је старац Порфирије служио тридесет три године.) Видео је анђеле како саслужују старцу Порфирију. Кад се Литургија завршила, пришао је старцу Порфирију: „Старче, ви мора да сте светога живота, јер сам видео, док сте служили Литургију, анђеле како вам саслужују.” Старац Порфирије му је одговорио: „Не знам ко је светог живота: да ли ти који си видео анђеле или ја који их нисам видео?”

старац Евменије (Саридакис)

ДУХОВНЕ ПОУКЕ СВЕТОГОРЦИ СВЕТА ГОРА ПОРФИРИЈЕ КАВСОКАЛИВИТ ЕВМЕНИЈЕ САРИДАКИС ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ