ДЕРВЕНТА - ВЕЧЕ ИСПУЊЕНО ПРАВОСЛАВНОМ ПОЕЗИЈОМ И МУЗИКОМ

“Вече православне духовне пјесме и поезије“ одржано је  у Центру за културу, а у програму су наступили чланови Православног музичког састава „Бедем“ из Сомбора, хор Стручне и техничке школе Дервента, чланови „Вихора“ и пјесници из окружења.

Фото: Ненад Симић
Вече је одржано у организацији Српског  књижевног клуба „Вихор“ у сарадњи са Грaдским одбором „Ветерани Републике Српске“ и Удружењем „Европска академија српских наука и умјетности“ из Словеније, уз покровитељство  градоначленика Милорада Симића.

Предсједник „Вихора“ Ненад Симић рекао  је да вечерашњи догађај се организује у слободи, са којим организатори учвршћују присуство на културној и јавној сцени.

-Овим јачамо наше свеукупно присуство уз православну цркву, али и конкретније стварамо чвршће везе са нашом матицом Србијом. То су везе на радост оних који воле да изграђују, сабирају, чувају и преносе на будуће нараштаје са циљем да свједоче о нашем постојању у овом времену - рекао је Симић уз захвалност Градској управи на подршци и покровитељству, учесницима у програму и публици.

Горан Маринић из православног музичког састава „Бедем“ из Сомбора истиче неизмјену радост што гостују у Дервенти, гдје су одржали први концерт у Републици Српској.

-Обзиром да сам скоро четири године живота провео у Бањалуци, из личног искуства знам да је Српска најлепше место на свету за живот сваког Србина. Зато смо са посебном пажњом присутнима представили наш ауторски рад, и песмом прославити Господа, Пресвету Богомајку и свете угоднике Божије- рекао је Маринић.

Он додаје да музички састав „Бедем“ чини аутентичним то што су  аранжмани рађени искључиво за три акустичне гитаре. Православни музички састав БЕДЕМ, основали су 2019. године у Сомбору, брачни пар Горан и Тања Маринић. У наредне двије године изводили су музику других аутора али у свом аутентичном-акустичном аранжману, а од 2021. године почињу са радом на ауторској музици.  У овом трену у свом репертоару имају више од  30 ауторских пјесама и 20-ак пјесама које су урадили на текстове Светог владике Николаја и савремених хришћанских пјесника.
Од самог почетка стални члан овог музичког састава  је  и Игор Маринић, а од ове године (као трећа гитара) њихов стални члан  је и Мирослав Маринић.

Православни музички састав БЕДЕМ је једини музички састав са подручја Војводине, који ради ауторску музику базирану искључиво на православној вјери и традицији, али је јединствен и по томе што га чине чланови једне породице. До сада су одржали четири  солистичка цјеловечерња концерта, и учествовали на више од 20 наступа са другим извођачима духовне и етно музике, међу којима су "Група Нектарија", "Српски православни појци" и многобројни црквени хорови и појачке групе.  Њихова музика пронела се храмовима Војводине, Ваљевско-Колубарског краја, те у Барањи, а ево сада и први пут у Републици Српској- што их како наводе чини посебно радосним и усхићеним.

-Акценат је стављен управо на лепе и угодне мелодије кроз један савременији музички израз, али који не одступа од онога што наша Света Православна Црква благосиља и препознаје као своје. Хвала нашим вредним домаћинима “Вихору“ на позиву и гостопримству, као и свим другима који су дали свој допринос и труд како би се одржало наше сабрање - додао је Маринић.

У програму су наступили и пјесници Милорад Ђурђевић и Биљана Кајганић Добриловић и Горан Маринић.

Ненад Симић

КУЛТУРА ДЕРВЕНТА