ОСТАЦИ ЦРКВЕ ПРОНАЂЕНИ НА ДНУ КАХОВСКЕ БРАНЕ (ВИДЕО)

Святопокровська січова церква, збудована на місці і по канонах січової церкви
Остаци цркве из 18. века пронађени су на дну бране Каховке у селу Покрову, у близини Никопоља, Дњепропетровска област, Украјина. Налаз је установљен након што се брана Каховка срушила и акумулација исушила.

Према Никопољским новостима, црква Покрова Пресвете Богородице подигнута је као козачка црква 1798. године, заменивши претходну цркву брвнару. Камена црква је постојала до 1954. године, када је преплављена водама бране Кахковка.

Пре него што су цркву потопиле, совјетске власти су из ње уклониле већину свештених предмета, иако су локални верници успели да спасу неке предмете.

У близини цркве пронађено је и гробље. Стари гробови су били отворени и видљиви су људски остаци, преноси Никопољ њуз.

Извор: Ризница

УКРАЈИНА РУСИЈА