Осјечанска прва

тел: +387 53 285-120;
Парох:

О парохији

Осјечанску прву парохију чине села: Горњи Осјечани (засеоци Поточани, Слатина и Васићи), Горња Палежница (заселак Седле), Бушлетић (Церов Гај до Мусиног потока) и заселак Орозовића Брдо у Доњим Осјечанима.

Парохијски храм

Храм Ваведења Пресвете Богородице у Доњим Осјечанима. Једнобродни храм димензија 17х8 метара. Храм је освештао 01. октобра 1881. године митрополит зворнички Дионисије II Илијевић. Звоник је дозидан 1927. године и том приликом на звоник су подигнута три звона.
Током своје историје храм је неколико пута обнављан. Прва обнова услиједила је 1973. када је обновљен ентеријер храма. Након обнове храм је у јесен 1973. године освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић. Друга обнова храма извршена је поводом прославе стогодишњице храма 1981. године. Године 1998. због појаве пукотина на зидовима храма ојачана је конструкција храма. Године 2001. постављен је нови иконостас. Иконостас је израдио Перо Николић из Крушковог Поља, а иконе на иконостасу живописао је Јово Гујић из Модриче. Од 2005. до 2013. године трајало је поновно уређење храма и црквене порте.
Матичне књиге
Све парохијске матичне књиге воде се од 1905. године. Након Другог свјетског рата књиге су одузете. Нису враћене за период од 1939. до 1943. године и из 1951. године. Остале матичне књиге чувају се у парохијској канцеларији.