БЕОГРАД: ВЕЧЕ ПОСВЕЋЕНО ВЛАЈИЋКИМ МУЧЕНИЦИМА

У сали парохијском дома храма Покрова Пресвете Богородице у Београду, у суботу, 23. октобра 2021. године, одржано је вече посвећено Влајићким мученицима – кроз књигу, икону и документарни филм, известила је новинар-водитељ Радија „Слово љубве“ Сања Пановић.
На почетку вечери присутнима се обратио Јован Чакаревић у име Удружења „Координација“ избеглих и расељених, које је организовало ово сабрање, уз подршку Општине Звездара. Затим се поздравним словом обратио старешина Покровске цркве протојереј-ставрофор Јовица Вићентијевић истакавши чињеницу да је књига о злочину у Влајићима изузетно значајан писани траг за све будуће генерације.

Протојереј-ставрофор Миладин Вуковић и јереј Тадија Никчевић су овом приликом уручили председнику општине Звездара г. Владану Јеремићу, икону - иконографски обрађену тему мастер рада Милице Мишић, да буде на сећање и молитвени помен.

О. Тадија се захвалио братству храма Покрова Пресвете Богородице на гостопримству, као и Епископу зворничко-тузланском г. Фотију на благослову да дођу у Београд и говоре о теми која је битна за теслићку црквену заједницу. О. Тадија је појаснио шта се догодило током Другог светског рата у јануару 1943. године у селу Влајићи у општини Теслић и додао: „То је једна микроисторијска тема. Иако је она таква, за нас је веома битна и мишљења смо да је потребно да освјетлимо и те појединачне злочине, појединачна страдања, како бисмо можда боље разумјели сву драму која се дешавала нашем народу у Другом свјетском рату. Начин на који су приступили наши аутори је био изузетно темељан - извори који су коришћени, свједочанства која су записивана. Као плод дугогодишњег рада - ту су књига, икона и филм. Они могу да буду парадигма за сва будућа истраживања таквих злочина у Другом свјетском рату, нарочито ако говоримо о микроисторијском плану“, казао је јереј Тадија Никчевић, парох теслићки.

Приказан је документарни филм под називом ”Влајићки мученици” аутора професора Алексе Kасаповића, иначе председника СПKД ”Просвјета” у Теслићу, који је након пројекције филма појаснио: „Разобличена је прикривана истина пуних седамдесет година. Да бисмо дошли до потпуне истине код казивача заиста им је требало отворит душу да би говорили потпуну и пуну истину. Вјерујте ми није то увек било једноставно и лако. Било је и оних који нису ни у ком случају хтјели пред камеру зато што је њима сво то вријеме просто било забрањивано. Схватили су да о том више никад никоме не треба да говоре. Е то је тај проблем са нама у Босни и Херцеговини, тај међунационални проблем са којим ми живимо. С друге стране и ми смо исто тако попустљиви. Али, одлучили смо да дођемо по сваку цену - до истине, потпуне, цјеловите. Не само о овом догађају него о свим оним страдалним мјестима широм теслићког краја“, поручио је г. Касаповић.

Аутор књиге и иконе мр Милица Мишић говорила је о настајању иконе: „Да би једна икона настала потребно је житије светитеља тако да је управо ова књига једно њихово житије. Сама икона се састоји из пет композиција. Централну чине сви мученици и Христос који им дели венце мучеништва“, казала је мр Милица Мишић и и истакла да наше сећање не треба да буде само у историјским оквирима него да оно увек буде кроз молитву, литургијску заједницу јер икона је пре свега богослужбени предмет и на тај начин остаје као подсећање на васкрсење.

Последњи се обратио протојереј-ставрофор Миладин Вуковић заблагодаривши свима који су допринели да се ово сабрање уприличи. „Историја Цркве је почела мучеништвом и по предању завршиће се мучеништвом. И цјела историја Цркве је историја мучеништва и страдања почевши од Христа, па преко светих апостола, па до данашњих дана - све су у таласима нови мученици страдалници за вјеру Христову, а то су нови хљебови за Небеску Литургију која се служи у Царству Небеском. Зато је потребно да се наших мученика и страдалника присјећамо, како оних који су на општем плану Цркве Христове тако и и оних који су се на плану наше националне историје уписали у књигу мученика и страдалника“, рекао је прота Миладин и истакао: „Желимо да истраживањем дођемо до праве истине не да бисмо злопамтили него да бисмо памтили. То је коначни циљ и коначна намјера. У том смислу је Преосвећени Владика Фотије на простору наше епархије у претходном периоду потрудио се на скупљању података о страдању српског народа и крајња намјера је да се сви наши страдалници у једном обједињеном дану прославе као Свети Новомученици са простора Епархије зворничко-тузланске. Нека нам Господ и Свети Сава и Свети кнез Лазар дају снаге и благослова да истрајемо на овом путу и нашем Преосвећеном Владици, који је подржао овај наш пројекат и увјек био ту за нас да нас разумије и подржи, да нас благослови, да нас посавјетује да овај пројекат изнесемо до краја и да свједочанство о страдању нашег народа на простору наше епархије и нарочито на простору Теслића - пренесемо будућим генерацијама у свјетлости литургијског памћења“, закључио је протојереј-ставрофор Миладин Вуковић.

Извор: Радио "Слово љубве"
Фото: Сања Пановић

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ВЛАЈИЋИ МУЧЕНИЦИ НОВОМУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИ