„ПОЛИЦИЈА И МАШИНЕ СТИГЛЕ БЕЗ ИКАКВЕ НАЈАВЕ. СВИ СМО ЗАТЕЧЕНИ“: ШТА СЕ ЈУТРОС ДЕСИЛО КОД УЛЦИЊА

Надлежне институције Црне Горе јутрос од ране зоре почели су са рушењем конака при манастиру Светог Василија Острошког Чудотворца на Бриској Гори код Улциња. Барски парох Слобо Зековић који се налази на лицу мјеста за Спутњик каже да су таквим поступком надлежних сви били затечени.

Он наводи да су на Бриску Гору, без икакве најаве и обавјештења, дошле јаке полицијске снаге и специјалне антитерористичке јединице, а за њима и грађевинске машине.
Фото: Митрополија црногорско-приморска
„Још увијек не знамо тачно која је (грађевинска) фирма у питању која је пристала да изврши овај срамни чин. Прилазни путеви су били блокирани од стране полиције. Нико није могао да приступи. Монахиње манастира су успјеле некако кроз шуму да се пробију до цркве. Исто тако смо се и ми свештеници преко ових чука и брда, кроз шуму и шибље пробијали, и успјели смо да дођемо до манастира“, каже отац Зековић.

Он ипак резигнирано признаје да су надлежни обавили срамни посао због које су дошли, те да је пола конака при манастиру Светог Василија Острошког већ срушено.

„Тренутно полиција се повукла неких можда 50-так метара од цркве и конака. Ту су поставили кордон специјалаца и тренутно се грађевинске машине укрцавају у ове велике транспортне камионе и полако се повлаче са лица мјеста. А заиста су присутне јаке полицијске снаге, читав простор је под опсадом“, каже Зековић уз опаску да је у питању један заиста срмани чин режима у Црној Гори.

„Ако су они спремни да ударе на Светог Василија и његов манастир онда не знам шта следеће можемо да очекујемо“, упозорава отац Слобо.

Барски парох додаје да је режим очигледно почео са примјеном срамног закона о слободи вјероисповјести који су изгласали, те да се иде и мимо онога што су прописали законом.

„Ово је насиље и отворени удар на цркву. Прогон цркве и прогон свештенства се наставља. Ово је срамота какво насиље и какав прогон цркве се у једној европској држави ради у 21. вијеку. Хапсе се епископи и свештеници због тога што обављају своју свештеничку дужност. Нажалост данас је главни и приоритетни задатак црногорске полиције постао прогон цркве. Умјесто да се баве својим редовним пословима једина преокупација им је Српска православна црква, и то на жалост цијеле Црне Горе, а на срамоту режима који све ово овако чини“, закључује Зековић.

Извор:Спутњик

ЦРНА ГОРА ЗАКОН ЦРНА ГОРА ПРОГОН ЦРКВЕ НЕ ДАМО СВЕТИЊЕ ЛИТИЈЕ ЦРНА ГОРА УЛЦИЊ