ОБИЉЕЖЕНА КРСНА СЛАВА ГРАДА ЗВОРНИКА – СВЕТА ПЕТКА ТРНОВА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Светим литургијама које су јутрос служене у свим градским храмовима започета је прослава крсне славе града Зворника преподобне Параскеве Римљанке – Трнове Петке.

Молитвено прослављање је настављено вечерас литијом градским улицама од храма Светог Јована Крститеља, те ломљењем славског колача на платоу испред Народне библиотеке уз присуство великог броја званичника и грађана.

Литију су предводили Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије, уз свештенство, те градоначелник Зворника Бојан Ивановић.

Обраћајући се присутном народу владика Фотије је поручио да је данас у Зворнику диван и благословен дан.

– Бог нас је погледао када сте дошли у толиком броју, драга браћо и сестре, да заједно прославимо овај празник и да се заједно помолимо за добро свих становника овога града и свих оних који воде овај град, и у политичком и у духовном смислу, како био он напредовао – рекао је Фотије.

Он је у бесједи најавио долазак патријарха Порфирија за Малу Госпојину када ће бити освећен Саборни храм и бити прослављено 200 година Старе зворничке цркве.

Владика Фотије је подсјетио да Патријарх српски дуго није био у Зворнику те позвао сав вјерни народ да покажу колико су добри домаћини.

– Патријарх ће доћи у наш Зворник, у наш српски, православни град, који је у замаху, у развоју, и који је гостољубив и који прихвата све госте и све друге који другачије мисле и живе у овом граду  – навео је владика Фотије те најавио да очекују бројне госте из Србије и највише званичнике из Републике Српске тога дана.

Градоначелник Зворника Бојан Ивановић је поздравио све госте и честитао суграђанима крсну славу.

– Размишљајући коју поруку данас да пошаљем својим суграђанима, сјетио сам се једне недавне посјете када су гости који су били у Градској управи рекли да се град доста промијенио и изградио, али да им је навише пажње привукла чињеница да има пуно дјеце. То је оно што треба да нас све мотивише, да радимо више и јаче, и боље због наших покољења, због наше дјеце. Хвала вам што сте дошли у оволиком броју што је показатељ нашег заједништва у напорима да створимо што бољи друштвени амбијент у нашем граду јер је то предуслов опстанка и останка на овим просторима – истакао је Ивановић.

Обиљежавање крсне славе је почело јутрос у Цркви Свете Петке Трнове на Ђурђев граду, а настављено вечерас у Храму рођења Светог Јована Крститеља.

Испред споменика у центру града служен је парастос и положени су вијенци за 1080 погинулих бораца Војске Републике Српске погинулих у Одбрамбено- отаџбинском рату као и за све раније пострадале.

Програм испред Народне библиотеке су употпунили чланови Првог зворничког пјевачког друштва „Изворник“.

Поред градоначелника Ивановићу у литију су учествововали и замјеник градоначелника г. Милош Томић, народни посланици, градски одборници, велики приложници храма, истакнути грађани и други представници локалне управе. Својим присуством литију су украсили униформисани чланови КУД-а, Полиције, Комуналне полиције, Дома здравља, Болнице, Ватрогасне јединице и други.

Текст и фото: Епархија зворничко тузланска / Инфо Бирач

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА ТРНОВА ПЕТКА ЛИТИЈА ГРАДСКА СЛАВА ЗВОРНИК ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗОРАН СТЕВАНОВИЋ БОЈАН ИВАНОВИЋ