ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ФРЕСКОПИС У НОВИМ ДВОРОВИМА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас, на празник светог првомученика и архиђакона Стефана - Трећи дан Рођења Христовог, свету архијерејску Литургију у Новим Дворовима код Бијељине.

Епископа је у порти храма дочекао надлежни парох, протојереј-ставрофор Јово Бановић, са браћом свештеницима и вјерним народом. Иако је јутрошња температура била неколико степени испод нуле то није спријечило вјерни народ да испуни свети храм.

Преосвећни владика Фотије се сабраном народу обратио ријечима поуке које преносимо у наставку:

Часни оци, драга браћо и сестре, само са неколико речи да вас поздравим пошто је хладно и сви смо се некако смрзли, али добро, то је подвижнички, да видимо како је наш народ вековима живео и деца расла у тешким условима, али су били јунаци.

Eво већ неколико дана славимо Божић - Рођење Христово: од Бадњег дана, недеље, данас Свети Стефан. Служили смо у више храмова наше епархије и хвала Богу да је пуно народа било. Пуне су цркве, пуно причасника и рекло би се да Срби нису заборавили своје предање и нису оставили своју веру и традицију. То је добро, хвала Богу, а и ми то сведочимо у нашој Епархији зворничко-тузланској. Требамо се трудити када и нису велики празници, што кажу, обичном недељом, иако нема обичне и необичне недеље у години, да долазимо у цркву када чујемо звона. Да дођемо да будемо заједно са својом светињом, са светитељима нашим.

Видите, ми смо данас освештали ове фреске са молитвом да оне чуда чине, да помажу и исцељују болесне, да изгоне демоне. Значи, ми нисмо сами када дођемо у храм, ту је Бог - Света Тројица у кога верујемо, Господ наш Исус Христос и Дух Свети је присутан, јер Дух Свети на Литургији претвара дарове и хлеб и вино чини Телом и Крвљу Христовом. То је толико велика тајна, највећа тајна наше Цркве, слободно можемо рећи, Тајна Светог Причешћа. Да будемо ту и да учествујемо колико можемо и да разумемо колико можемо, а довољно је и присуство ако ништа друго, то је благослов и ми ћемо тај благослов са литургије понети нашој кући, нашем дому и нашим ближњима. Зато је велика ствар да смо долазили на Божић, да божићни благослов пренесмо на своје домове и на своја срц. На првом мјесту да будемо народ Божији, народ Христов, да будемо народ Светога Саве.

Данас је велики празник државни, празник Републике Српске, наше државе. Неко каже ентитета, у реду, нека каже како каже, али ми осећамо да је то наша држава преко Дрине и да су ту Срби вековима живели и да смо живели са Православљем и за Православље и тога се нећемо одрећи. Бог нам је дао у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату страдања нашега народа, око 35 хиљада људи је пострадало за нашу Републику Српску, тај сам податак чуо од војних стручњака. Тридесет пет хиљада људи, већином младих људи је пострадало за Републику Српску, они су у темељима наше државе и то не можемо и не смемо да заборавимо. Другима људима се не допада, да се Срби шире преко Дрине. То им никад није било у интересу, али шта да им радимо, ми никога не мрзимо, ту смо живели, ту ћемо живети и ту ће наше светиње ако Бог да опстати. Треба да будемо јединствени, треба да будемо са својом Црквом, са својим светињама и своју децу да васпитавамо, јер и Црква учествује у томе, у Православљу и Светосављу. Не стидимо се рећи да смо Срби, да смо Православни. Не стидимо се рећи да је наше Косово и Метохија. То је наша духовна колевка, као уосталом и наша Црна Гора, наша српска Херцеговина, наша српска Војводина и све друго. Када то говоримо не говоримо да бисмо нешто некоме отимали и узимали, не, него се само подсећамо да је то наше, јер смо ми Срби склони да то заборавимо. Ми знамо да кажемо: Пусти, нека буде то, пусти нека буде оно и на крају останемо без игде ичега. Али неће Бог дати, неће свети архиђакон Стефан дати и наши светитељи. Трудићемо се, борићемо се, на првом месту ми као Црква, да нас Бог очува на овим просторима.

Нека сте Богом благословени, срећан данашњи празник свети архиђакон Стефан и срећан Дан Републике Српске свима нама.
Живели и Бог вас благословио.

Његовом Преосвештенству су данас саслуживали: протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј Ненад Ђурић, парох дворовљански, те протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

За пјевницом су појали вјероучитељ Данијел Васић из Бијељине и богослов Немања Ђурић из Дворова.

Након заамвоне молитве епископ Фотије је прочитао молитве и освештао завршени фрескопис у овом светом храму, те је уприличена трпеза љубави за присутни народ у светосавској сали поред храма.

Заслужни парохијани и приложници храма су добили и архијерејске грамате у знак захвалности за њихову безрезервну помоћ храму и црквеној општини у Новим Дворовима.

СВЕТИ СТЕФАН НОВИ ДВОРОВИ ОСВЕЋЕЊЕ