ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: РУСКИ МАНАСТИР СВЈЕДОЧИ СРПСКО-РУСКО ПРИЈАТЕЉСТВО

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије служио је данас Свету архијерејску литургију поводом славе Манастира светог Александра Невског у Угљевику за који је рекао да свједочи српско-руско пријатељство.

"Ово је мјесто на којем треба да се чува наша православна вјера, заједничко православно предање, братска љубав Срба и Руса, јединство српске и руске православне цркве", рекао је Владика Фотије на празник Преноса моштију светог Александра Невског.

Он је додао да је ова светиња подигнута као храм, који су саградили руски војници док су боравили у Угљевику током мировне мисије у БиХ од 1996. до 1999. године, а Свети архијерејски синод Српске православне цркве благословио је да буде манастир.

"Манастири су мјеста непрастане молитве за спасење свих људи, наша љубав православна је свеобухватна", рекао је Владика Фотије.

Међу бројним вјерницима манастирској слави присуствовао је начелник општине Угљевик Василије Перић који је честитао крсну славу вјерницима који данас празнују и напоменуо да је манастир симбол братске љубави између српског и руског народа.

"Дугујемо велику захвалност руским војним снагама који су на овим просторима чували мир и слободу српског народа", рекао је Перић.

У току Литургије Епископ Фотије је одликовао јереја Срђана Васиљевића достојанством протонамјесника за исказан труд око обнове ове светиње.

Слави Манастира светог Александра Невског у Угљевику присуствовао је и пуковник Василиј Бочарников, помоћник војног атешеа амбасадора Руске Федерације у БиХ.

Архијерејске похвалнице за помоћ манастиру додијељене су кабинету предсједника Републике Српске, начелнику Угљевика, предузећу "Рудник и термоелектрана Угљевик" и другим привредницима и појединцима.

Један од добитника Архијерејске похвалнице је командир Полицијске станице Угљевик Мићо Јовић, који је навео да је ово признање доказ добре сарадње СПЦ са државом и њеним институцијама.

Храм Светог Александра Невског подигнут је за потребе руских војника стационираних у Угљевику у оквиру мировне мисије у БиХ, а након њиховог одласка на Косово 1999. године храм је, по указу руског патријарха Алексеја Другог, припао Епархији зворничко-тузланској.

Извор: СРНА

Прочитајте још:

У УГЉЕВИКУ СНИМАНИ КАДРОВИ ЗА ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ О РУСКИМ ВОЈНИЦИМА

СВЕТИ АЛЕКСАНДАР НЕВСКИ ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ УГЉЕВИК ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ ТЕРМОЕЛЕКТРАНА УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ЧИН