ТЕСЛИЋ: ДОЧЕК МОШТИЈУ КРАЉА ДРАГУТИНА И КОНЦЕРТ ДУХОВНЕ МУЗИКЕ (ВИДЕО)

ДАНИ КРАЉА ДРАГУТИНА У ТЕСЛИЋУ

Фото: Далибор Ковачевић
По благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, у Теслићу се у периоду од 11-18. новембра т.г. одржавају духовно – културне свечаности под називом ''Дани краља Драгутина у Теслићу.''

Ове свечаности, с једне стране, нас молитвено и културно сјећају на краља Драгутина Немањића, на његову владавину Србијом, те просторима Усоре и Соли које је добио на управу од своје таште, угарске краљице Јелисавете, и са друге стране, сјећамо се подвига монаха, преподобног Теоктиста кога најбоље описују ријечи тропара посвећеног овом светитељу:

Божанским страхом као огњем си распалио своју душу,
очистивши је покајањем и украсивши је кротошћу и смирењем.
Зато си доспео ка невечерњој Светлости, Господу Христу,
преподобни оче Теоктисте,
и сада тросунчаном светлошћу озарен, на небесима ликујеш.
Моли се за нас, који са вером поштујемо свету успомену твоју.

Треба напоменути да се ове свечаности одржавају у организацији:  Мисијског фонда Епархије зворничко – тузланске и свештенства парохија теслићких, Светосавске омладинске заједнице, СПКД ''Просвјета'' Теслић, Културног центра – Теслић, Туристичке организације Општине Теслић и Народне библиотеке ''Данило Киш'' из Теслића.

Манифестација је отворена у понедјељак, у теслићком храму Пресвете Тројице у 17 часова,   дочеком моштију краља Драгутина које су стигле из манастира Озрен и молебном којим је началствовао настојатељ манастира, архимандрит Гаврило (Стевановић) уз саслужење свештенства теслићког намјесништва.

Након молебна, вјерници су имали прилику да у храму погледају и послушају концерт духовне музике женског пјевачког ансамбла ''Дар'' из Бања Луке.

Литургијске и етно пјесме које су извођене су нас подсјетиле на ријечи цара Давида: Славићу име Божије у пјесми, величаћу га у хвали (Пс. 69, 30).

Искрено се надамо и вјерујемо да ће нас  ове свечаности  подсјетити на жртву и љубав краља Драгутина за своју земљу и вјеру, а да ће његово дјело нама бити завјет истрајемо за своју Цркву и отаџбину.

Вјероучитељ Александар Митровић
Дипл. теолог