Брчко - ПРОМОЦИЈОМ КЊИГА НАДЕ ХАЏИ ПЕРИЋ ЗАПОЧЕО ЦИКЛУС “ДОГОДИНЕ”

У 2023. години били смо свједоци откривања жеље блаженопочивше игуманије Пећке патријаршије Февроније Божић, родом из Сандића, и њене сестре монахиње Јулијане, да земљу коју су имале у власништву у насељу Гредице код Брчког, поклоне Пећкој патријаршији. Мјештани ове брчанске мјесне заједнице, тим поводом, обратили су се Српској православној цркви и српским представницима власти у Брчком, са жељом да сви заједно на тој земљи саградимо духовно – културни центар.

С обзиром да је Пећка патријаршија директно под надлежношћу патријарха српског, из Кабинета патријарха српског, господина Порфирија, Епархији зворничко – тузланској стигла је потврда прихватања дара, те благослов надлежном пароху и архијерејском намјеснику брчанском, да успоставе сарадњу са мјештанима Гредица и покрену реализацију Февронијине жеље.

Док се овај предмет, односно оставинска расправа, не оконча пред Основним судом у Брчком, Конзервативни клуб из Брчког, уз благослов владике зворничко – тузланског господина Фотија, те уз подршку Православне црквене општине Брчко и још неколико истакнутих појединаца, синоћ одржаном трибином у Културно – административном центру „Патријарх Павле“ покренуо је циклус догађаја под називом „Догодине“, о продубљивању и учвршћивању споне између Косова и Метохије и Брчког.

“Ово је први у низу догађаја које Конзервативни клуб планира да организује у нашем граду, са симболичним, заједничким, називом “Догодине”. Идеја је да популаризујемо ту причу, о којој се тек недавно почело говорити у нашем граду, а заиста је прича прелијепа, о завјету Февроније, игуманије Пећке патријаршије, и земљи која ће, боже здравља, постати метох манастира Пећка патријаршија у нашем граду. Мислим да је то заиста велико и да нас обавезује да о томе говоримо и да сањамо то догодине и на том метоху, али и у Призрену”, рекао је Милош Суботић из Конзервативног клуба Брчко.

Управо тим поводом, на трибини је говорио архимандрит Михаило, игуман манастира Свети Архангели код Призрена, који је рођен у Брчком, а који је често боравио у манастиру Пећка патријаршија у вријеме кад је њиме управљала игуманија Февронија, мада је и данас често у обиласку и ове и свих других православних светиња на Косову и Метохији.

“Веза између Брчког и Косова и Метохије је много, а вечерас смо посебно нагласили причу о сестрама из Пећке патријаршије, сестрама које су из овог краја, које су биле више од 60 година у Пећкој патријаршији, већина њих, тако да је веза, не само између Призрена и Пећке патријаршије, него и Косова и Метохије у цјелини, и Брчког дубока. Осим тога, док је овдје био рат, Брчко се братимило са Зубиним Потоком, али оно што је посебно је дух нашег града и овог нашег народа. Ми разумијемо муку и радо се одазивамо на муку и помажемо, и налазимо се када је коме шта потребно и тамо и овамо и свугдје, то је неки наш дух локални”, истиче отац Михаило Тошић.

Своје пјесме и приче на трибини је казивала Нада Хаџи Перић из Призрена, која је 1999. године морала да напусти свој дом у Призрену, а данас живи, ради и ствара у Београду. Од 2015. године пише и објављује пјесме, приче, путописе и интересантне записе, чиме је постала и хроничар овог, али и прошлих времена. До сада је издала осам збирки пјесама и два прозна дјела. Највећи дио прихода остварених од продаје књига дарује манастиру Свети Архангели код Призрена и дјеци Косова и Метохије.

“Моје срце вечерас трепери у име свих расељених Срба из Призрена и уопште Косова и Метохије, трепери у име свих оних Срба који данас у врло тешким условима живе на простору Косова и Метохији. Поздрављам и овај народ овдје са којим заиста дијелим сву бригу због свих дешавања која су се дешавала на простору Босне и Херцеговине. Ту сам и да се захвалим овом народу и овој земљи која је изродила нашег оца Михаила Тошића, који је игуан манастира Светих Архангела, који је наше ново гнездо, јер сам заједно са својом породицом морала да напустим свој дом у колони 13. јуна 1999. године. Први пут се вратила 2013. године када је брат обновио нашу породичну цркву из XВИ вијека, у којој се по предању налазе делови фресака из Светих Архангела, када су они рушени и један свећњак на којем и данас палимо свеће. Након тога смо се ја и супруг вратили поново 2015. године и први пут ноћили у конаку манастира Светих Архангела и некако тад је кренуло моје писање и моје донације овом манастиру, на који се ослањам и он заиста представља гнездо и мене и моје породице и свих Призренаца и свих људи добре воље који долазе да обилазе светиње на простору Косова и Метохије”, истакла је Нада Хаџи Перић, чије је казивање прича и пјесама допрло до свих срца у сали центра “Патријарх Павле” и изазвало сузу у скоро сваком оку.

Са трибине остаје порука да је породица мајке Февроније у Брчком сагласна са њеном жељом да се у Брчком уреди метох Пећке Патријаршије, и апел оца Михаила да ће средњевијековне светиње на Косову и Метохији најбоље бити очуване и заштићене уколико се народ, а посебно млади, врати на своја огњишта, а у манастире дођу искушенице и искушеници.

У пратећем дијелу програма учествовао је Мјешовити камерни хор “Арт Сербица”, под управом  Браниславе Поповић, која је такође везана за Косову и Метохију. Дипломирала је и магистрирала на Факултету музичких умјетности Универзитета у Приштини. Радила је у средњим музичким школама у Призрену и Приштини. Њен покојни отац, Велимир Поповић, рођени је Призренац, те је од малена везана за овај крај.

Најснажнији аплауз побрао је Милош Савић, рецитацијом пјесме „На Газиместану“ Милана Ракић.

Конзервативни клуб наставља даље да ради на продубљивању везе Посавине и Косова и Метохије и припрема се за нови догађај у оквиру циклуса „Догодине!“

БРЧКО ПРЕДАВАЊЕ КОНЗЕРВАТИВНИ КЛУБ НАДА ХАЏИ ПЕРИЋ ИГУМАН МИХАИЛО