КОРЕНИ ПАТРИЈАРХА И ЕПИСКОПА ФОТИЈА ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Патријарх српски Порфирије, који се од јуче налази у Републици Српској, у Зворнику, рекао је да се владика зворничко-тузлански Фотије и он "моле заједно Богу од најранијег свог детињства".

Како је рекао, знају се од првог разреда основне школе, "будући да одрасли у истом војвођанском, благословеном и мученичком селу Чуругу, али исто тако своје корене и порекло имају у овим крајевима, у Републици Српској, у Босни и Херцеговини".

- Владика долази кореном својим са крвавог Змијања, са славне и велике, мученичке, многострадалне, српске и православне Мањаче, а моји родитељи опет из околине Дервенте. И сваки од тих крајева има своју историју, али нит која спаја сва времена и све векове до наших дана, од кад су православни Срби на овим просторима, јесте наша православна вера - нагласио је српски првојерарх.

- Зато, драги владико, браћо архијереји, часни оци и најдража браћо и сестре, увек је велики благослов за патријарха српског када посећује било који крај широм земљиног шара где живе православни Срби, да не буде узето погрешно или погрешно протумачено за нашу смерност, исти је благослов где год да се налазимо, али посебан, изузетан благослов и дар од Бога јесте када долазимо овде у Републику Српску.

- Не само из разлога којег сам навео, него из једног дубљег, суштинског разлога који може бити пример за углед и подстицај за сву нашу браћу и сестре где год да живе, а то је чињеница да овде, у Републици Српској, не постоји могућност да се прави вештачка граница и подела између народа и цркве - додао је поглавар СПЦ.

Извор: Новости

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИК