ПОЛИЦИЈСКА УПРАВА БИЈЕЉИНА ДАНАС ОБИЉЕЖАВА КРСНУ СЛАВУ МУП-А СРПСКЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Полицијска управа Бијељина данас обиљежава крсну славу Министарства унутрашњих послова Републике Српске - Светог архангела Михаила.

Ломљење славског колача у Епархијском културном центру обавио је Његово преосвештенство  владика Фотије заједно са кумом славе, војним свештеником Мирославом Тодоровићем и припадницима Полицијске управе Бијељина предвођени својим начелником, г. Стјепаном Терзићем, као и многи други гости из друштвеног живота града.

Преосвећени владика Фотије је у бесједи истакао да је Свети архангел Михаило заштитник небеске војске и одбране у сваком смислу.

"Добро је да се држимо традиције и да показујемо јединство свога народа", рекао је владика.

Он је за полицијску професију навео да је захтјевна и назвао је христољубивом, јер чини добро народу и штити га.

"Таква служба доприноси општем добру, побједи добра над злом у друштву, изводи људе на пут добра, а поготово утиче на омладину и показује им пут врлине којим треба ићи", поручио је владика Фотије.
Уважени господине начелниче ПУ Бијељина и представници МУП-а Републике Српске, уважени представници Трећег пјешадијског пука Република Српска, драги гости, драги пријатељи.

Дозволите ми да вас поздравим са неколико речи, овде у седишту наше Епархије зворничко-тузланске у Бијељини, где последњих година вршимо резање славског колача у спомен светог архангела Михаила заштитника наше полиције и војске. Заштитника наше одбране у сваком смислу. Добро је да смо почели и да се држимо те традиције. Тиме показујемо јединство народа и људи који се баве питањима одбране, људи који штите народ на начин који знамо и не знамо. Дању и ноћу дежурствима у својој служби. То је захтевна и тешка служба. Није случајно да људи који се њоме баве имају бенефициран радни стаж. То је нешто што скоро надилази људску природу и чини је атлетском, чини је великом, чини је снажном.

Зато се ми и дању и ноћу молимо за људе који нас штите, за људе који су на фронтовима, за христољубиво војинство, а то подразумева и христољубиву полицију и све оне који чине добро нашем народу, тј штите сиротињу, штите убоге и ниште, а оне који су разбојници и злочинци приводе правди. То је у основи те службе колико разумемо.

Зато је Црква увек благосиљала такву службу јер сматра да она доприноси општем добру. Доприноси победи добра над злом у једном друштву и изводи људе на пут добра. Поготово да утиче јако на нашу омладину, да им показује пут врлине као пут којим треба ићи, а не пут деликвенције, криминала, дроге, алкохола и куда све млади људи могу ићи.

Зато је добра симфонија цркве, полиције и војске јер ми имамо једни другима шта рећи. Ми се боримо за духовно спасење народа, а полиција и војска за биолошки опстанак нашег народа, што је тако битно. Допуњујемо једни друге. Ми из Цркве мислимо да је вера треба да буде у темељу свега, а да онда долазе разне службе, организације. То мора бити повезано. То мора на благочестив начин уклопљено да нико никоме ништа не намеће а да сви заједно радимо на путу добра.

Данас прослављамо светог архангела Михаила заштитника небеске војске и старозаветне  и новозаветне цркве. Заштитник православног хришћанства уопште. Дивне су његове речи кад је сатана отпао од Бога: Стојмо смерно, стојмо са страхом, пазимо! Ми те речи понављамо у Цркви да не би и ми, сада и овде, отпали од Бога неким злим поводом.

Увек сте овде добродошли у наш дом, јер је ово и ваш дом. Ми то тако негујемо и тако ћемо, ако Бог да, радити док нас има и док овде пребивамо.

Начелник Полицијске управе Бијељина Стјепан Терзић рекао је да МУП обиљежава 31 годину постојања и да је у том периоду прошао кроз бројне тешке изазове у ратном периоду учествујући у стварању Републике Српске, а у послијератном периоду радећи на њеном очувању.

"Свјесни смо чињенице да ће највећи допринос очувању безбједности наших грађана и њихове имовине дати управо МУП какав данас имамо", рекао је он.

Према ријечима Терзића, света је обавеза данашњих и будућих генерација да непрестано раде на очувању и јачању Републике Српске и јачању и заштити њених институција.

СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛО ПОЛИЦИЈА СТЈЕПАН ТЕРЗИЋ ВОЈСКА ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ