ПОВЛАЧИ СЕ ИГУМАН СВЕТОГОРСКОГ МАНАСТИРА КУТЛУМУША

Игуман манастира Кутлумуша, једног од 20 водећих манастира Свете Горе, најавио је у понедељак да ће се повући са свог положаја

Старац архимандрит Христодул, који има 78 година, изјавио је ово манастирском братстве, које је прихватило његову оставку.

Агенција је раније изјавила да отац Христодул намерава да се повуче због проблема са здрављем. Он је проводио много времена ван Свете Горе, посебно због дијализе у Солуну.

Отац Христодул, из Дамије, на Евији, монах је у Кутлумушу 45 година. За његово време започет је нови период напредовања и процвата манастира.

Најстарији члан овог братства, јеромонах Никола, постављен је за заменика игумана, а нови игуман биће изабран 12. јула.

Кутлумуш се налази недалеко од светогорског престонице Кареје, и води се као 6. међу 20 водећих манастира. Манастир потиче барем из 12. века, са првим писаним записом у којем је поменут 1169. године. Познат је по својој библиотеци, која садржи 900 рукописа и 3500 штампаних књига. Данас се овде подвизава 25 монаха.

Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)

СВЕТА ГОРА КУТЛУМУШ АРХИМАНДРИТ ХРИСТОДУЛ