Манастир Св. Никодима или ПЕТРОВА ТАМНИЦА

Фото: Јерусалимска патријаршија
У близини Светог манастира Преторија, кад се крене каменом поплочаном стазом према североистоку муслиманске четврти у Старом делу града Јерусалима, налази се Манастир светог Никодима.

Манастир је подигнут на рушевинама куће Симона фарисеја. У тој кући је Христос био угошћен и разговарао је са Никодимом који је био Његов тајни ученик. Никодим је заједно са Јосифом из Ариматеје замолио Пилата да им да тело Христово за сахрану после страдања на Крсту.

У подруму испод Свете цркве налази се тамница светог Петра из којег га је анђео чудом ослободио. Свети манастир је познатији као Манастир сочива, јер је служио као место за кување сочива за раднике који су градили Храм Васкрсења Господњег. У ствари, ту се и данас чува велики котао, казан свете Јелене.

ЧАСНЕ ВЕРИГЕ СВЕТОГ АПОСТОЛА ПЕТРА ЈЕРУСАЛИМСКА ПАТРИЈАРШИЈА ЈЕРУСАЛИМ СВЕТА ЗЕМЉА