ВИДОВДАН ТРАСИРАО СУДБИНУ СРПСКОГ НАРОДА

"У Манастиру на Озрену нас данас благодат сабра да прославимо име Божије и славу ВРС и Трећег пјешадијског Република Српска пука, која баштини свијетлу традицију чојства и јунаштва наше српске војске и народа у његовој распетој, али славној и победоносној историји", рекао је владика Фотије.

(Вијест у изради... АЖУРИРАНО У 21.36ч)
Фото: ВЛАДА СРПСКЕ/ РТРС
ПЕТРОВО, 28. ЈУНА /СРНА/ - Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије изјавио је данас у Манастиру светог Николе на Озрену гдје се обиљежава Видовдан - крсна слава Војске Републике Српске /ВРС/ и Tрећег пјешадијског Република Српска пука да су српски војници увијек чували и штити обесправљене, те истакао да православље није вјера са бијелом заставом, већ заставом Крста и Васкрсења.

Епископ Фотије је истакао да су Срби данас сабрани како би прославили Видовдан значајан датум у манастиру Озрен, задужбини Немањића из 14. вијека која је живјела животом православних Срба овога краја, свједочећи им Јеванђеље Христово и Крст са њима носећи.

"И ево, даде Бог и Свети Никола, одржа се ова светиња кроз вијекове и очува нас и нашу православну вјеру до дана данашњег. Зато, желим данас посебно да честитам Видовдан – славу свим старјешинама и војницима Војске Републике Српске и Трећег пјешадијског пука. Нека сте Богом благословени, нека вас ова озренска светиња штити и чува у високим идеалима војничког служења, а војници су увијек ту да бране нејач и сиротињу", нагласио је владика Фотије.

Епископ зворничко-тузлански напоменуо је да нема веће љубави од оне ако неко положи живот за ближње, те нагласио да православље није вјера са бијелом заставом, већ заставом Крста и Васкрсења.

"Православље се увијек и у борби руководи ријечима које је чуо цар Константин: `Овим побеђуј!`, то јест Часним Крстом и жртвом христоносном", нагласио је епископ Фотије.

Владика Фотије је, у присуству највиших званичника Републике Српске, служио парастос српским борцима од Косовског боја до данас.

Парастосу су присуствовали српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, предсједник Владе Српске Радован Вишковић, умировљени епископ средњеевропског Константин, те командант Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ Сретен Милошевић.

Међу окупљеним су и генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић, замјеник министра одбране у Савјету министара Александар Гогановић, те војни аташе у Амбасади Русије.

Централна манифестација поводом Видовдана почела је Светом архијерејском литургијом, а обављено је и ломљење славског колача.

Његово Преосвештенство епископ Фотије и командант Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ Сретен Милошевић обавили су ломљење славског колача поводом Видовдана - крсне славе Војске Републике Српске и овог пука који баштини њену традицију.

Обиљежавању Видовдана на Озрену присуствују и малишани из Зубиног Потока који бораве у Петрову у оквиру пројекат "Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске", предсједник бањалучког Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији Милорад Арлов, те начелник петровске општине Озрен Петковић.

Скупштина српског народа у БиХ на засједању у Бањалуци 12. маја 1992. године донијела је одлуку о формирању Војске Републике Српске.

Кроз Војску Републике Српске прошло је 210.000 бораца, а 23.801 њен припадник положио је живот у Одбрамбено-отаџбинском рату за одбрану Српске.

Извор: СРНА / РТРС

ВИДОВДАН МАНАСТИР ОЗРЕН ВЛАДА ПРЕМИЈЕР РАДОВАН ВИШКОВИЋ ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ НЕНАД СТЕВАНДИЋ ВОЈСКА СРЕТЕН МИЛОШЕВИЋ