Записи *НИКОЉСКО ЈЕВАНЂЕЉЕ* /Храм у Шпионици/ (2022)

НОВИ Запис је на епархијском ЈуТјуб каналу!

52. епизода Записа и 21. из серијала ''Парохијски храмови''

Фото: СНИМАК ЕКРАНА
У последњој епизоди прије зимске паузе гледамо Шпионички храм Успења Пресвете Богородице, који се налази на територији општине Сребреник, значајан је јер у свом поседу има фототипско издање Никољског јеванђеља. Које, судећи по анализама стручњака, датира из 14.вијека, а за наручиоца тог јеванђеља сматра се краљевска породица Котроманића. Знаменити представник Твртко Котроманић је оснивач града Сребреника. Никољско јеванђеље, некада је било у власништву манастира Никоље Кабларско код Овчар Бање, а данас се чува у приватној збирци у Ирској.

На овом простору постоји још и Храм свете великомученице Недеље у Срницама, Храм Пресвете Тројице Потпећ, Храм светих апостола Петра и Павла, такође Потпећ, Храм светих Кирила и Методија у Средњој Драгуњи и Храм светих апостола Петра и Павла у Јасеници који је у последњем рату био девастиран од муслиманских паравојних формација, а обновљен је и освештан 2019.године.

Плејлиста свих претходних епизода Записа је ОВДЈЕ

Плејлиста ''Парохијски храмови''' Епархије ЗТ је ОВДЈЕ

Пратите нове епизоде на ЈуТјуб (YouTube) каналу Епархије зворничко-тузланске.

ЗАПИСИ ШПИОНИЦА